Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

sep 02 2015

Čelovka Fenix HP12

Autor

Čelovka Fenix HP12

Segment čeloviek zažíva v posledných rokoch podobný trend ako na prelome tisícročí zažívali mobilné telefóny – zvyšovanie výkonu a zmenšovanie rozmerov. Medzi poprednými značkami v tomto nezaostáva ani Fenix, ktorý pre rok 2015 uviedol na trh model HP12. Keďže značke dôverujem už niekoľko rokov, rozhodol som sa otestovať tento model na trojtýždňovej expedícii v Pamíre.

Práve rozmery a vysoký svetelný výkon boli rozhodujúcim parametrom pri mojom výbere. Zvýšenie výkonu je dosiahnuté použitím trojvoltových článkov, resp. akumulátora (3,6V) namiesto klasických 1,5V AA batérii. Pre LED diódu to znamená vyšší prúd a pre užívateľa viac lúmenov. Zaujímavé pritom je, že hmotnosť dvoch 3V článkov je rovnaká ako hmotnosť dvoch 1,5 voltových (cca 2x16g). Akumulátor 18650 váži rovnako ako tri AA batérie(48g). Celá čelovka bez krížneho popruhu s dvomi Panasonic Photo Power (CR123A) váži 160g.
HP12 využíva dvojdielnu konštrukciu, teda reflektor vpredu a batériové púzdro vzadu. Výhodou tohto riešenia je optimálnejšie rozloženie hmotnosti po obvode hlavy a schovanie batérií „do závetria“. Pomer hmotností týchto dvoch častí je 10:7 v prospech batériového púzdra. Táto vyváženosť prispieva ku komfortu nosenia, oba valce sedia pevne na hlave i prilbe aj bez doplnkového krížneho popruhu. Prepojovací kábel je dlhý akurát a jeho uchytenie na hlavový popruh zabezpečujú dve plastové spony.
Na tejto čelovke oceňujem to, že využíva rovnaké funkčné detaily, aké sa mi páčili na modeli HL23(viď.recenzia): riešenie záporného pólu v šróbovacom viečku batériového púzdra, naklápací uhol reflektora v rozsahu 180° a jeden ľahko ovládateľný vypínač na boku reflektorovej časti. Použite kvalitných a odolných materiálov, ako na reflektor tak i batériové púzdro, je už vo Fenixe zaužívaným štandardom. Preto sa ani v dlhodobom horizonte nemusíte obávať vody, snehu, prachu ani prípadných tvrdších pádov. Pogumovaný spojovací kábel spolu s gumenými priechodkami odolal zalomeniu aj pri náročnom a dlhom transporte v batohu.
Ako som už v úvode spomenul, jedným z hlavných dôvodov pre výber tejto čelovky bol okrem rozmerov vysoký svetelný výkon: 900! lumenov. Aj keď v ňom vydrží svietiť len 30 sekúnd, v praxi to znamená, že si uprostred noci zapnete deň. Nočné nástupy na ľadovec sú odrazu bez blúdenia a zbytočného stresu, proste paráda. Aj keď sa mi nepodarilo presne zmerať dosvit v tomto „burst“ režime, určite dosahuje hranicu 100 metrov, pričom výrobca udáva až 123m. Keďže ale tento typ reflektoru nie je konštrukčne určený do diaľky, podstatnejšia pre mňa bola šírka a rovnomernosť svetelného kužeľa. Ten má hlavne v dvoch najslabších režimoch (10lm a 50lm) výrazný stred. Šírka svetelného kužeľa je výborná, vďaka čomu je najslabší režim (10lm) využiteľný v stane pri hľadaní vecí alebo čitateľsko-pisateľských aktivitách. Druhý režim (50lm) som najčastejšie využíval pri pohybe okolo stanu i v táboroch, na čo plne postačoval. V treťom režime (150lm) už svetelný kužeľ nemá taký výrazný stred a svetlo je v ňom rozložené v celej šírke zorného poľa. To umožňuje lepšiu orientáciu napríklad pri nočných nástupoch na ľadovec. Čelovka takto vydrží svietiť až 10 hodín, čo tento režim predurčuje na dlhé pohybové aktivity nočnou prírodou. Posledný režim ponúka svetelný tok 400 lumenov a to si už naozaj parádne posvietite. Pri opustení správneho smeru stačí doň čelovku prepnúť a rýchlo ste naspäť na cestičke, ktorou ste pôvodne išli. Kombinácia posledných dvoch režimov (150lm a 400lm) sa javí ako ideálna pri nočných pochodoch alebo ultrabehoch.
Oceňujem, že elektronika čelovky si pamätá posledný navolený režim, do ktorého sa rozsvieti ako pri zapnutí, tak i po 30 sekundách v „burst“ režime. Do „burst“ režimu však čelovku nemožno zapnúť. Zapínanie čelovky i prepínanie režimov je intuitívne, ľahko a rýchlo si ho osvojíte. Ovládanie je bezproblémové ako v hrubých prstových rukaviciach tak i v páperových palčiakoch. K výdrži batérií sa budem môcť vyjadriť až po dlhodobejšom teste, avšak nie je dôvod neveriť údajom výrobcu, ktoré doteraz vždy korešpondovali s realitou. Počas každodenného používania na expedícii sa mi ich za tri týždne nepodarilo vybiť, k čomu určite prispelo aj použitie lítiových batérií Panasonic Photo Power CR123A.

Záver: model HP12 je výbornou voľbou hlavne na dynamické pohybové aktivity, či už krátkodobé alebo počas celej noci. Konštrukciou, materiálovým prevedením i funkčnosťou HP12 Fenix opäť potvrdil, že napredovanie vo vývoji a neustále vylepšovanie svojich modelov nie je pre nich len reklamný slogan. Odo mňa nateraz dostáva plný počet bodov.

Čelovku Fenix HP12 je možné zakúpiť v eshope kronium.cz za 64,90€.

FOTOGALÉRIA PRODUKTU

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár