Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

mar 30 2015

Čelovka Fenix HL23

Autor

Čelovka Fenix HL23

Je ďalším vydareným modelom značky zo série malých čeloviek na jednu tužkovú batériu(AA). Oproti svojim predchodcom zaujme už na prvý pohľad atraktívnejšim dizajnom, ktorý je jednoduchý a funkčný zároveň. Poďme sa teda pozrieť ako obstála v teréne pri ostrom testovaní.

Technické parametre modelu HL23:

• vyrobená z hliníkovej zliatiny s eloxovaným anti-abrazívnym povrchom a odolného plastu
• prachuvzdorná a vodotesná podľa štandardu IP68, nárazuvzdorná do 2 metrov
• tvrdená ultra-čistá sklenená šošovka s anti-reflexnou vrstvou
• použitá LED Cree XP-G2 R5
• maximálny svetelný tok 150lm a dosvit 55m
• napájaná jednou AA (Ni-MH/alkalickou/lítiovou) batériou
• výdrž s priloženou alkalickou batériou v jednotlivých režimoch:
– LOW (3lm) 110 hodín
– MID (50lm) 4,5 hodiny
– HIGH (150lm) 1 hodinu
• rozmery: 71mm × 38,9mm × 40mm
• hmotnosť: 52g bez batérie, bez hlavového popruhu
• výstup digitálne regulovaný na konštantný jas
• ochrana polarity proti nesprávnemu vloženiu batérie

Praktické skúsenosti:
Čelovku som testoval v zimných mesiacoch hlavne pri večernom behaní a ranných nástupoch na túry, teda väčšinu času musela fungovať pri teplotách pod nulou. Z ohľadom na túto skutočnosť som vsadil na batériu Energizer ultimate lithium, ktorá sa dlhodobo ukázala ako veľmi vhodná z hľadiska výdrže i váhy (2/3 bežnej). Celý komplet s batériou a hlavovým popruhom takto váži 89g. Keďže pri pohybe na snehu (vďaka jeho farbe) stačí na osvetlenie priestoru menšia intenzita svetla (MID), používal som režim HIGH intervalovo, teda len keď som naozaj potreboval vidieť viac alebo detailnejšie. Na základe toho si dovolím tvrdiť, že s uvedenou batériou pri intervalovom striedaní režimu MID a HIGH čelovka dokáže svietiť (v súčte v danom režime) dlhšie ako udáva výrobca. Robiť si však ilúzie, že s ňou vydržíte pochodovať celú noc by bolo zcestné. V členitejšom teréne (kamene, konáre) bez snehu sa bez režimu HIGH nezaobídete, režim MID je vhodný skôr na rovinatejšie úseky ktoré poznáte (lesné cesty, zvážnice). Voľba, či použiť režim MID alebo skôr HIGH je tiež silno závislá na svetelných pomeroch na nočnej oblohe (fáza mesiaca, oblačnosť). Režim LOW je pre pohybové aktivity nepoužiteľný, prepínam doň čelovku hlavne keď sa otočím smerom do kolektívu, aby dotyčný neoslepol. Dá sa ale využiť pri nazeraní do mapy alebo pri nenáročný činnostiach v stane. Upozorňujem, že svietiť v režime MID a hlavne HIGH priamo do očí môže spôsobiť poškodenie zraku, na čo upozorňuje aj výstraha v návode. Svetelný kužeľ čelovky je dosť široký s výrazným stredom, vhodný skôr na blízko (do 30m), čo si myslím je pri tomto type čelovky v poriadku.
HL23 má niekoľko špecifík, na ktoré som u iných čeloviek doteraz nenarazil. Prvým trochu kontroverzným je fakt, že po zapnutí sa čelovka nerozsvieti ani do posledného použitého režimu ani do najslabšieho ako je to bežné, ale zapne hneď plných 150 lumenov. Nevýhodné je to z pohľadu manažmentu životnosti batérie, možného oslepenia v menších priestoroch a nebezpečia možného pádu(pri behu) pri prepínaní do MID. Totižto ak napríklad bežíte dole po lesnej ceste a chcete sa prepnúť z HIGH do MID, musíte prejsť cez najslabší režim LOW. To sa rovná prakticky zhasnutiu svetla a ak vás to prekvapí ako prvýkrát mňa, kým vypínač opäť stlačíte, už môžete na niečo krivo stúpiť a je to. Ak ste na to ale pripravený a spravíte dvojklik rýchlo, tak všetko prebehne bez problémov. Keď už sa teda čelovka zapína rovno do najsilnejšieho režimu, bolo by určite vhodnejšie, aby postupnosť prepínania režimov bola HIGH-MID-LOW.
Druhým špecifikom čelovky, ktorý sa mi celkom páči je fakt, že sa dá používať aj „dole hlavou“. Normálne by po nasadení na hlavu mal byť vypínač na pravej strane. Aretačné vrúbkovanie na tele čelovky je v tomto prípade v dolnej polovici a umožňuje nastaviť reflektor priamo vpred a v krokoch až o 60 stupňov pod seba. Ak však nasadíte čelovku tak, že vypínač bude na ľavej strane, vrúbkovanie bude smerovať do neba. V praxi ale čelovka umožňuje natočiť reflektor v rozsahu celých 180°(kolmo dole až kolmo hore), pričom drží v nastavenej polohe aj mimo aretačného vrúbkovania! Spôsobené je to tým, že čelovka má ťažisko v strede blízko čela. Môžu ju teda rovnako používať praváci aj ľaváci.
Treťou vecou, ktorá ma na tejto čelovke zaujala asi najviac, je riešenie záporného pólu svetelného obvodu v šróbovacom viečku. Toto jednoduché a šikovné riešenie spočíva v použití pružiny s trojuholníkovou základňou. Po našróbovaní viečka na tubus dosadá pružina na záporný pól batérie, pričom jej trojuholníková základňa po úplnom dotiahnutí prilieha na obrubu, na ktorú je vyvedený kladný pól a uzatvára tak obvod. Pružina zabezpečuje odolnosť obvodu pred rozpojením vplyvom vibrácii. Zároveň tvarom svojej základne umožňuje povolením viečka o pol závitu fyzické rozpojenie elektrického obvodu, čím sa preruší odber prúdu z batérie, ktorá sa tak šetrí (pri dlhodobejšom skladovaní) a zároveň zabraňuje náhodnému zapnutiu pri prevoze.
Z ďalších kladných vlastností musím spomenúť dobrú ovládateľnosť vypínača čelovky aj v rukaviciach, pohodlný rýchlonastaviteľný hlavový popruh a náhradný tesniaci krúžok spolu s batériou ako súčasť balenia. Absencia difúzoru, ktorý by zrovnomernil intenzitu svetla v celom kuželi by sa dala považovať za malý nedostatok. Mne osobne ale difúzor na tomto modeli nechýba.

Trh ponúka čelovky tejto koncepcie aj s väčším výkonom, ale tiež väčšími rozmermi, váhou a hlavne cenou. Kto potrebuje stovky lumenov či metrov dosvitu je s HL23 na zlej adrese. Jej hlavnou devízou je univerzálnosť – dobrá svietivosť a výdrž pri malých rozmeroch a váhe. Univerzálnosť jej využitia pokryje aktivity ako turistika či beh, núdzovo ju využijú aj bajkeri, lyžiari(skialp, bežky) a horolezci. V každodennom živote ju oceníte pri prácach okolo domu či v domácnosti, keď si potrebujete prisvietiť kvôli presnosti (vŕtanie, rezanie, opravy) alebo absencii osvetlenia (v pivnici/komore). Použitím kvalitných materiálov v odolnej konštrukcii sa s ňou nemusíte obávať vody, blata, prachu, ani hrubšieho zaobchádzania. Funkčné detaily prispievajú ku komfortnejšiemu ovládaniu a zároveň zvýšeniu spoľahlivosti čelovky a životnosti batérie. Fenix modelom HL23 posunul radu svojich malých čeloviek opäť o krok ďalej, tak smerom k užívateľovi ako aj k technickej dokonalosti.

Čelovku Fenix HL23 je možné zakúpiť v eshope kronium.cz za 34,90€.

FOTOGALÉRIA PRODUKTU

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár