Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

jan 12 2021

Zimný Strážov

Autor

Zimný Strážov

Strážov (1213 m n. m.), najvyšší vrch Strážovských vrchov, vypínajúci sa medzi obcami Čičmany a Zliechov v krajine, kde COVID pozitívni poslanci schválili zákon, ako zdravých občanov budú pokutovať a trestať, ak budú vychádzať do prírody, obzvlášť medzi okresmi.

Úmysel uskutočniť výstup na tento vychýrený vyhliadkový vrch bol s Ľubošom konzultovaný už dávnejšie s cieľom realizácie na 2. január 2021. Bohužiaľ Uznesením V(lá)ady SR č. 808 z 31. decembra 2020 nám ostal tento ambiciózny plán oficiálne bez možnosti vykonateľnosti. Lenže 2. januára 2021 ma niekoľko fotiek zimného Strážova okamžite presviedča k revízií a realizácii pôvodného zámeru. Okres-neokres. V nedeľu 3. januára 2021 krátko po ômej hodine parkujeme za obcou Čičmany a kvarteto brat, mama, dcéra a ja začíname ukrajovať prvé kroky sledujúc červenú značku. Ľuboš prepáč, nabudúce určite ideme. Okolitá krajina je zatiaľ pokrytá mrakmi. To nám nevadí, lebo predpoveď počasia sľubuje ústup mrakov a ponuku parádnych výhľadov. Počiatočnou fázou rovinatou lesnou cestou nás sprevádza prameň rieky Rajčanka. Kým nenastúpame vyššie, kde sa postupne začína hromadiť viac a viac snehu, je našim verným spoločníkom blato.

Po snehu sa nám kráča lepšie. Síce miestami v strmších pasážach postupujeme bedlivo, pretože nie je dôvod podaromky sa naháňať na vyšmýkanom snehu. Veď nie sme predsa žiadne televízne retardované chudery naháňajúce sa za nakupovaním handier. Prvú krátku zastávku si doprajeme na Rázcestí pod Strážovom. Naozaj len krátku, lebo od útočiacich nárazov mrazivého vetra je rozumnejšie sa vzdialiť. Vôkol nás vládne skutočná pani zima. Touto úžasnou zimnou krajinou dokráčame až na vrchol Strážova, odkiaľ sa ponúkajú prekrásne výhľady na blízke i vzdialené pohoria, v krátkosti spomeniem Malú Fatru, Súľovské Vrchy, Vršatec, Javorníky v diaľke… Vyššie pohoria zaodeté do bielej periny silno kontrastujú s tými nižšie položenými a doslova obnaženými.

A tak v tomto priestore i čase si vlastne uvedomím, že priľnutím k regiónu, okresu, tradíciam, zvyklostiam, potravinám, lokálnej zdieľanej ekonomike ako jednými z posledných oblastí intaktnými k pôsobeniu všemožných robotických a digitálnych technológií, pochopím skutočné hodnoty, aspekty i parametre života v danom teritóriu. Prečo teda nechávame otvorené transnacionálne korporácie anonymného typu a lokálne malé a stredné podniky musia byť uzavreté?


FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár