Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

sep 08 2016

Vysoké Tatry – Jahňací štít (2230)

Autor

Jahňací štít

Prvú písomnú zmienku o výstupe z roku 1793 zanechal anglický prírodovedec a cestovateľ Robert Townson. Spolu s Hansom Grossom vystúpali JZ hrebeňom cez Kolový priechod a zostup viedli popri štôlňach opustených medených baní SV hrebeňom do Kopského sedla.

Pôvod názvu štítu nemožno s istotou pripísať pastierom, ktorý pod ním pásli ovce. Veď tatranskí pytliaci aj mladé kamzíky nazývali jahňatami. Správnosť tejto verzie potvrdzujú staré nemecké (Gemsenspitze) a maďarské (Zergecsúcs) názvy, ktoré znamenajú „kamzičí štít“. Spišskí Nemci štít oddávna nazývali Weisseespitze – štít Bieleho plesa, a tak ho Townsonovi pomenoval aj jeho sprievodca.
Na vrchole Jahňacieho štítu sa stretávajú štyri hrebene. Na SV spadá hrebeň do Kopského sedla. Na JZ pokračuje hlavný tatranský hrebeň cez Kolový priechod a sedlo k Belasej veži. K SZ vybieha vedľajší hrebeň Jahneniec oddeľujúci Kolovú dolinu od Jahňacieho kotla a Zadných Meďodolov. Na JV vybieha kozí hrebeň, ktorý oddeľuje Červenú dolinu od Doliny Bielych plies.
Od Chaty pri Zelenom plese vedie od roku 1912 turistický chodník cez Červenú dolinu okolo Červeného plesa, cez reťaze do Kolového sedla a ďalej západným úbočím cez Kolový priechod až na vrchol.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár