Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

aug 16 2014

Súľovský hrad

Autor

Súľovský hrad

Súľov okrem nekonečných lezeckých možností poskytuje priestor aj pre nenáročnú turistiku. Výlet na Súľovský hrad patrí medzi časovo aj kondične nenáročnú turistiku, vhodnú aj pre deti, ktoré sa na nej určite nebudú nudiť.

Začíname na parkovisku a po zelenej naberáme rýcho výškové metre. Miestne bukové lesy majú ráno úžasnú atmosféru, vzduch vonia po hubách. Z prvej vyhliadky smerom na západ vidieť dedinu Jablonové s kopčekmi, ktoré ju obklopujú. Na ďalšej vyhliadke už vidno aj začiatok skalného hrebeňa, ktorý budeme traverzovať. Po krátkom klesaní prichádza samotný traverz v západnom úbočí Súľovského hradu. Niekoľko skalných výšvihov je priistených železnými kruhmi a na jednom mieste aj rebríkom.

Na samotný hrad (resp. jeho nepatrné pozostatky) vedie najskôr úzky komín, ktorý nasledujú schody, rebrík a okno. Cez okno sa treba preplaziť a je to jediné potenciálne problematické miesto. Z vrcholových plošín je parádny kruhový výhľad a príjemne tu pofukuje. Po zostupe späť k rázcestníku „Súľovský hrad“ pokračuje cesta po rebríkoch serpentínami dole, pričom zábradlie dopomáha k istejšiemu kroku. Na „lúke pod hradom“ pribudla pri ohnisku drevená lavička, na ktorej sa dá posedieť a doplniť energiu. Lúka je pomerne frekventovanou lezecko-turisticko-cyklistickou križovatkou.

Širokým chodníkom po červenej značke začíname zostupovať do Súľova. Kúsok pred rázcestím zo žltou značkou je šípka s tabuľkou, odkazujúcou na bryndzové halušky. Krátke strmšie klesanie ústi na lúke, po ktorej nenápadným chodníkom prichádzame ku Kolibe pod Skalami. Príjemné miesto s výhľadom na celý skalný hrebeň, kde sa dá dobre napiť i najesť. Ostáva už len prejsť kúsok po spevnenej ceste do dediny, kde na námestí zakončujeme pekný výlet.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

TURISTIKE ZDAR!

2 komentáre pre “Súľovský hrad”

  1. marošdňa 30 aug 2014 čas 15:32

    Ahoj Andrej.
    Fotky stále pekné. Miesto tak isto, ale s tým občerstvením teda tá nová koliba “ čistá k…tina “ Obsluha strašná, jedlo ako napr. špenátové halušky, to robili na Slovensku naše babky, však by ich vechťom vyhnalii, údené koleno o ničom. Po lezení odporúčam spoľahnúť sa na vlastné zásoby. Urobme už konečne v SK s takýmito službami koniec. A to mi odporučil veľký znalec Súľova P.K. Tomu tiež poviem svoje. Už otvorte oči!!!!!!

  2. &rejdňa 25 aug 2014 čas 06:42

    Každopádne treba byť aj opatrný:
    http://www.hzs.sk/typy-aktualit/pad-turistu-zo-zrucaniny-sulovskeho-hradu/

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár