Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

apr 09 2012

MONTANE – JACKAL Jacket – test produktu

Autor

Montane

Priznám sa, že ešte donedávna som ani nevedel, že značka Montane vôbec existuje. Na úvod Vám teda skúsim odovzdať niekoľko svojich povedzme prvých dojmov z tejto značky všeobecne.

Prvé čo som samozrejme urobil hneď nato, ako som sa o značke dozvedel bolo, že som si prehliadol webové stránky. Veľmi pekne spracované pozadie, kde lezec zašróbovaný v ukrutne namrznutom mixovom teréne mieri nahor priamo k stropovému previsu. Mmm, tak to vyzerá, že to nebudú žiadne lightky, alebo sa tak aspoň tvária. Pekný web a sexy logo vo mne nechávajú výborný prvý dojem. Spytujúc sa samého seba, ako je možné, že som ešte na tento brand nenarazil, sa preberám ponukou. Hardshell, softshell, fleece, perie, spodné prádlo, nohavice, doplnky, batohy, všetky produkty pôsobia na prvý pohľad prepracovane a profesionálne. Opäť sa potkýňam o otázku čo je to za značka a ako je možné, že som sa s ňou ešte nestretol. Odpoveď je, ako to už býva, prekvapivo jednoduchá: britský origin a žiadny distribútor v krajine pod Tatrami. Napísal som žiadny? – nie nie, to už nie je pravda. Jeden outdoorový e-shop urobil krok vpred a zaradil do svojej ponuky aj Montane.

Ako „zasvätený“ Vám už teraz môžem povedať, že ide bez akéhokoľvek prikrášlenia o naozaj dobrú správu. Mal som doposiaľ do činenia s dvomi produktami od Montane. Bez zveličovania a s pokojom angličana môžem prehlásiť, že ma posadili na zadok a otvorili ústa ak nie priamo dokorán, tak minimálne dosť nato, aby som si vychutnal šálku kvalitného anglického čaju. Pre oba produkty totiž platí v kocke zhruba nasledovné: výborne vyzerajú (ok nie sme metro-sexuáli, ale aj tak to poteší), sú vyhotovené zo skutočne premakaných a moderných materiálov (jasné, to sú aj iné značky, ale aj tak…) a najmä Vás uplne zakillujú svojim výkonom. Nech sa mi spraví diera na mojej obľúbenej fliske Wolf-Jacket ak teraz kecám. Koniec koncov rozhodol som sa napísať recenzie na oba produkty, ktorým som sa snažil dať v mne dostupných podmienkach na … frak, koľko sa dalo. Kto neverí, nech sa presvedčí na vlastnej koži. Ak by aj ostrieľaného vysokohorského mam(m)uta, (trek)sporťáka, vaj(u)du, alebo horala lezúceho len po northern face-och hneď neposadili na zadok ako mňa, minimálne bude musieť uznanlivo pokývať hlavou. Dosť bolo planých rečí, poďme tie kusy odevu odskúšať von a nech tam je aspoň mínus dvadsať …

 

JACKAL Jacket – technická stredná vrstva

…až tých mínus dvadsať (jeden) som si teda privolávať zrovna nemusel, ale už keď tam vonku sú, pozerám sa na to ako optimista od prírody, pozitívne: aspoň budú výhľady. Dávam na seba termoprádlo (Lurbel), potom JACKALa, flísku a na záver ešte hardshellovú bundu. Po pár desiatkach metrov si nadávam do idiotov a vrchná vrstva ide dolu. (ďalších desať výškových metrov za mnou) Tak teraz neviem… je mi teplo na skapanie. Musí ísť dolu aj flíska. Šlapem ďalej nahor iba v JACKALovi. Nebudem to zbytočne preťahovať: celý zbytok dňa, kedy teplota vystúpila maximálne na -9 °C som sa už nepriobliekal do ďalšej vrstvy. Žiadne superlatíva – suchý fakt.

Vyhotovenie a určenie:

Bunda JACKAL je vyrobená z materiálu POLARTEC Power Stretch Pro a posilnením TACTEL Dynamic. Ak Vám tieto výrazy (podobne ako mne) nič moc nehovoria, dovoľte aby som voľne preložil: extrémne teplý, extrémne priedyšný a komfortne strečový materiál. Hodí sa upozorniť, že bunda nemá membránu proti vetru. Ide o technicky prepracovanú strednú vrstvu určenú do tých najnáročnejších podmienok. V prípade vetra, dažďa, alebo snehu sa uvažuje ešte s membránovou vrchnou škrupinou. Úloha tejto bundy je priamočiara a jednoduchá: jej jobom je držať Vás v teple a túto prácu si odvádza až so zarážajúcou efektivitou. Farebné možnosti sú neobmedzené podobne ako to bolo v minulosti s autami Ford, keď pán Henry vyhlásil: môžete mať auto (bundu) v akejkoľvek farbe chcete, pokiaľ to bude čierna. JACKAL Jacket bol pôvodne vyvinutý pre armádu spojeného kráľovstva a musel teda spĺňať mimoriadne požiadavky na pomer – váha / výkon. Bundička váži 515g, čo je pri jej výkone a priedyšnosti úctyhodné číslo. Keďže nedávno skončila viazanosť Montane týkajúca sa tohto produktu voči armáde, mohla ju spoločnosť vypustiť aj na komerčný trh.

Osobné dojmy a skúsenosti:

Bunda sedí perfektne na telo, samozrejme je nutné vybrať si správnu veľkosť. Určite by som s predajcom prešiel svoje parametre (výška / váha). Ľudia v e-shope radi poradia, takže to môžete pustiť z hlavy. Trochu som sa bál, aby mi bundu nevyťahovalo nad kríže. Tento problém som mal pri jednom produkte inej značky, ktorý síce dodnes používam, ale vždy mi to lezie na nervy. JACKAL sa nad kríže nevyťahuje (aspoň nie sám od seba). Vychytávkou sú zabudované „polorukavice“, resp. predĺženia rukávov vo forme návlekov na ruky, zakrývajúce dlane, ale nezakrývajúce prsty. Je možné si ich navliecť, alebo ignorovať a zasunúť do rukávov tak že o nich prakticky neviete. Je ale potom trochu problém mať na ruke hodinky. Či už pod, alebo na bunde.

Kapitolou samou o sebe je kapucňa. Je riešená veľmi svojsky. Z môjho pohľadu je to to najlepšie a zároveň „najhoršie“ na celej bunde. Prečo najhoršie? No ako trefne poznamenal &rej, človek v tom vyzerá ako reklama na primeros. Zároveň toto prevedenie kapucne trochu vadí pri povedzme civilnejšom využití bundy, ale dá sa s tým žiť. A prečo najlepšie? Natiahnutím kapucne na hlavu vytvárate okolo svojej vrchnej časti tela dokonale termo-homogénnu škrupinu. Skúsil som počas výstupov, ale napríklad aj počas lyžovačky kapucňu zhodiť a netvrdím že bunda prestane fungovať, to určite nie, ale ako keby ste narušili celistvosť tejto termobubliny. Samotný materiál dokáže zvládnuť zaujímavú vec – nepotrebujete čiapku, ani inú pokrievku hlavy. Samozrejme pokiaľ neduje brutálny severák. Materiálové prevedenie a strih zároveň ponúka možnosť, ktorú veľkým plusom ocenia všetci lezci, lyžiari, snowboardisti a iní športovci s dostatočným pudom sebazáchovy – bez problémov ju môžete mať natiahnutú na hlave pod prilbou. Vyskúšané.

Ostatné detaily a prevedenie:

Bunda je posilnená oderu-vzdorným materiálom na pleciach a od lakťov smerom nadol k dlaniam. Ostatný povrch bundy je na dotyk jemný a mäkký, ale dostatočne odolný. Vnútro bundy má povrch veľmi podobný ako sme zvyknutý pri flísových bundách a je príjemné na dotyk. Pod pazuchou, resp. od polovice rukávu až do dvoch tretín trupu je na každej ruke / boku zips na odvetrávanie. Zipsy sú kvalitné a dobre uzavreté. Bežec je možné dobre uchopiť aj v rukaviciach. Vrecká sú dve po bokoch, dostatočne veľké. Prať je možné na 30tke.

Zhrnutie:

Bundu absolútne odporúčam ľuďom podstupujúcim extrémne podmienky. Horolezcom, lyžiarom, snowboardistom, vysokohorským turistom, lezcom ľadov a mixov. Spĺňa požiadavky na vysoký výkon (teplo) pri nízkej váhe a strečovom prevedení. JACKAL je fakt kamoš, na ktorého sa môžete spoľahnúť. Menej túto bundu odporúčam bežným turistom, ktorý nechodia na vyššie hory, prípadne sa nevenujú outdoorovým aktivitám v ich extrémnejších formách. Nie že by ich svojich výkonom neuspokojila, ale naopak asi by bol ten výkon zbytočne vysoký a zvolil by som radšej lacnejšiu a menej technickú alternatívu. Cena produktu je 160 € a jeho dostupnosť je nutné preveriť v e-shope. Produkty značky Montane zoženiete v e-shope dohory.sk

FOTOGALÉRIA PRODUKTU

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár