Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

sep 13 2016

Vysoké Tatry – Furkotský štít (2405)

Autor

Vysoké Tatry – Furkotský štít (2405)

Jednoznačné vysvetlenie vzniku názvu tohto štítu neexistuje. Prvá z hypotéz hovorí o tom, že ho takto pomenovali Kelti, ktorí žili v karpatských končinách. V ich reči „furka“ znamenalo ostrý. Druhá, pravdepodobnejšia hypotéza hovorí o „frkotajucom“, kaskádami stekajúcom potoku, z ktorého sa názov preniesol na dolinu i štít. „U“ sa do názvu dostalo len chybnou traskripciou alebo nesprávnou výslovnosťou.

Nenáročnú túru cez Mlynickú a Furkotskú dolinu, ktoré od roku 1899 spája turistický chodník, začíname pod skokanskými mostíkmi pri hoteli FIS. Medzi Soliskovým a Baštovým hrebeňom stúpame dolinou okolo vodopádu Skok až k záveru doliny k Capiemu plesu. Tu sa chodník stáča doľava a stúpa k Soliskovému hrebeňu medzi Bystré vežičky. Pôvodne bol prechod medzi dolninami vedený cez Bystré sedlo, avšak z dôvodu ochrany prírody(erózia chodníka) bol v roku 1993 preložený cez Bystrú lávku. Z nej po hrebeni vystupujeme až na Furkotský štít. Zostup k Vyšnému Wahlenbergovmu plesu a dolinou až na Škutnastú poľanu, kde odbočujeme na Chatu pod Soliskom a po zjazdovke dole naspäť k FISu.

Úsek Bystrá lávka – Furkotský štít vedie mimo značených turistických trás. Možno ho legálne absolvovať iba v sprievode horského vodcu, alebo v sprievode inštruktora vysokohorskej turistiky (KST, SVTS) a po absolvovaní kurzu v jednej z uvedených organizácii.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár