Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

dec 29 2007

Štefanský výstup na Kľak 2007

Autor

Štefanský výstup na Kľak 2007

Vianočné voľno, vynikajúca partia ľudí, nádherné počasie na horách. Ak tieto faktory spojíme dohromady, tak nám zaručene vychádza možnosť stráviť príjemný deň v objatí hôr. Tým dňom bol 26. december 2007 a s ním spojený tradičný Štefanský výstup na Kľak. Vrch sa nachádza v Lúčanskej časti Malej Fatry. Tento výrazný hôľnato-skalnatý vrchol ponúka nádherné výhľady na bližšie i vzdialené horské skupiny a taktiež je križovatkou turistických chodníkov.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Dátum :
26.12.2007
Organizátor :
Súkromne
Doprava :
BUS, autá do Fačk. sedla
Čas výstupu :
2 hod.
Čas zostupu :
1,5 hod.
Vzdialenosť :
5 km
Prevýšenie :
560 m
Jedlo :
Vlastné zásoby
vianočné...
Nápoje :
Vlastné zásoby rôzneho
charakteru...
Mapa :
VKÚ Harmanec, č. 157
Súľovské vrchy,
M 1:50000

Krátka výrobná porada, uskutočnená deň pred výstupom v Námorníku v Považskej Bystrici, doladenie posledných detailov ohľadne dopravy, zbalenie nevyhnutných vecí a tak na druhý deň o 08:00 z parkoviska pred obchodným domom Jednota na sídlisku SNP v Považskej Bystrici vyrážajú dve osobné autá obsadené tradičnými účastníkmi Štefanského výstupu na Kľak. Je to skvelá partia ľudí, ktorá stojí za stránkou trekker.sk, a ja, jediný zástupca hikers tímu. Trasa cez Rajec do Fačkovského sedla /792 m.n.m./ ubieha pokojne.

Po zaparkovaní áut vo Fačkovskom sedle sa postupne zvítavame s ďalšími účastníkmi, ktorí sa postupne schádzajú z viacerých smerov, najmä od Prievidze. Podanie rúk, dodatočné zaželanie si príjemných sviatkov, bozky i prvé „na zdravie“ a môžeme vyraziť. Počasie nám praje. Dlhý zástup ľudí sa tiahne takmer od parkoviska, až k rozcestníku „Staré cesty“. Odtiaľto, po žltej značke, až do Revánskeho sedla /1184 m.n.m./ stúpame po jemne zasneženom, miestami zľadovatenom chodníku. Cestou predbiehame, alebo nás predbiehajú starí známi. Poznáme sa s nimi z iných turistických podujatí. Po zhruba sedemdesiatich minútach sa dostávame do sedla a následne odtiaľ rýchlo vystúpime na vrchol Reváň /1204 m.n.m./. Tu volíme prvý „pit stop“ na doplnenie síl, tekutín i zahnanie hladu. K slovu sa tak dostávajú dobrôtky typu klobásky, údené, chren, ale i vianočné pečivo. Aj to má celkom úspech. Chýbať samozrejme nesmie dúšok kvalitnej pálenky na zahriatie i trávenie. Z tohto miesta sa nám ponúkajú ďalekosiahle výhľady na vrcholy Strážovských, Súľovských vrchov, Javorníkov, M. i V. Fatry, Tatier, Kremnických vrchov… Odpočívame a vychutnávame. Fyzicky i duševne.

Na vrchol Kľaku je to ešte približne polhodina. Tak sa teda pomaly dvíhame a ideme pozrieť, čo nové na Kľaku. Po zhruba štyridsiatich minútach pochodu lesom za fantasticky príjemného počasia stojíme na vrchole. Čo je nové na vrchole? Je tu osadený nový vrcholový dvojkríž. Okrem toho sa tu stretávam s ďalšími členmi hikers tímu, Ľuboššom a Miňom. Samozrejme, spoznávam i ďalšie známe tváre. Čas na vrchole si krátime opätovným kochaním sa na okolité horstvá, ničnerobením, debatou „Kam na hory v roku 2008“, načerpávaním nových fyzických a aj psychických síl, občas si niečo zahryzneme, niečo vypijeme. Pamäťové karty kompaktov i zrkadloviek zachytávajú tieto radostné okamihy.

Po asi dvoch hodinách zahajujeme zostup tou istou trasou. Postupne sa lúčime s Miňom a Hankou. Zostupujú po zelenej značke smerom na Vrícko. My ostatní rýchlo zbehneme do Revánskeho sedla. Tu máme prestávku na zlikvidovanie posledných zásob. Nie je s tým absolútne žiaden problém a darí sa nám to veľmi úspešne. Nasleduje už len zostup do Fačkovského sedla. Z časového priestoru, ktorý vznikol do odchodu spojov smerom na Rajec a Prievidzu, ukrajujeme oslavou úspešného dňa v príjemnom prostrední salaša KĽAK. Nám, čo cestujeme do Považskej Bystrice, sa podobnej príležitosti dostáva ešte v Rajci.

Na záver si dovolím vyzdvihnúť všetky pozitíva tohtoročného Štefanského výstupu na Kľak, zabúdam na negatíva a vyjadrujem hlboké presvedčenie, že sa všetci tešíme na nasledujúci Štefanský výstup na Kľak.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

Nie je možné pridať komentár.