Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

sep 30 2007

Spomienka na Roháče 2007

Autor

Spomienka na Roháče 2007

Postupne prichádza jar, oteplieva sa a vo mne ešte viac ožíva potreba vypadnúť von, do prírody, niekam na hory, preč od ľudí a bežných starostí a problémov. Niekedy sa to nedá fyzicky, tak som sa vrátil aspoň duchom pri prezeraní fotiek z leta zo Západných Tatier. Trošku Vám popíšem ako tam bolo, ale dôležitejšia bude skôr fotodokumentácia, lebo nie vždy sa dá slovami opísať, čo človek vidí a zažije.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Dátum :
15.-22.09.2007
Organizátor :
Súkromne
Doprava :
os. automobil
Strava :
Penzión Family
Ubytovanie :
Penzión Family
v Habovke
Mapa :
VKÚ Harmanec č. 3,
Západné Tatry,
M 1:25000

S manželkou sme si naplánovali dovolenku v Roháčoch…vybrali sme si pekný penzión, Penzión Family, priamo v „centre diania“, kde priam rozkvitá turistický ruch, v Habovke. Vrelo odporúčam, už len to, že Vás privítajú domácim likérom z čučoriedok a strava je ako od maminky, domáca, veľké porcie. Ubytovanie je tiež na úrovni, jednoducho sme boli spokojní na 110 percent. Okolie je úplne úžasné, máte krásny výhľad na Veľký Ostrý Grúň (1216 m) a Sivý vrch (1805 m). Ďalej odporúčam prechádzku na huby (na západnom a južnom Slovensku hovoria: „na hríby“ ako keby neexistovali aj iné huby 🙂 ). Stačí pár minút v lese a odchádzate domov nielen s bedľami z okolitých lúk, ale aj s rýdzikmi, kuriatkami, plávkami, suchohríbmi a obrovskými smrekovými hríbmi. Oblasť v okolí Hút je úplne posiata hubami, ale naše tajné miesta neprezradím!

Možností na výlety je tú strašne veľa, napíšem vám, čo sme za týždeň stihli my. Začnem tým, že je potrebné určite mať auto. Urobili sme si výlet na neďaleký Oravský hrad, pre podnikavcov je tú aj možnosť plaviť sa na pltiach. Ďalšou možnosťou, ktorú sme mali a aj využili bol výlet k Oravskej priehrade a potom vyhliadková plavba loďou a prehliadka ostrova. Určite musím spomenúť aj prehliadku múzea Oravskej dediny v blízkom Zuberci, vrelo odporúčam, človek zistí, že všetky vymoženosti ktoré nám prináša technický pokrok ľudstva vôbec nie sú vždy nevyhnutné a obdivovali sme spôsob ako ľudia na dedine žili v minulých storočiach a ticho sme im závideli zdravý spôsob života v objatí hôr.

Pre mňa jedným z najkrajších kopcov na Slovensku vôbec je Sivý Vrch (1805 m), preto sme využili možnosť a urobili sme si túru na tento skvost Západných Tatier. Stačí sa vyviesť autom k horárni nad Hutami (horáreň biela skala, 950 m), odtiaľto potom strmým stúpaním cez les po červenej na Bielu skalu (1376 m) a ďalej už len po hrebeni cez nádherné skalné mesto až na samotný vrchol Sivého vrchu. Teraz som si spomenul, že najkrajšia fotografia Sivého vrchu je určite od fotografa Gabriela Liptáka, s ktorým som sa nedávno stretol na Summite v Bojniciach.

Ďalšou turistickou možnosťou je autom sa dopraviť cez Zuberec, Studenou dolinou až do Roháčskej doliny, kde odstavíte auto na parkovisku. Tu sa ponúkajú viaceré možnosti na túry. Po ceste môžete pokračovať ďalej (po červenej) alebo odbočiť (na zelenú-cykloturistická) k Roháčskym plesám alebo ďalej do Spálenej doliny (žltá) a odtiaľto do Baníkovského sedla a na Baníkov (2178 m). My sme ale pokračovali ďalej až k bývalej Ťatliakovej chate, potom k Roháčskym plesám (po zelenej). Ďalšou možnosťou je pokračovať po modrej Smutnou dolinou, čo som využil. Dostanete sa do Smutného sedla (1963). Je to križovatka ciest, nebudem ani rozpisovať aké sú tu možnosti, je ich veľa. Ďalej som pokračoval okružnou trasou cez Plačlivô (2125 m), Ostrý Roháč (2088 m), Jamnícke sedlo (1908 m), Volovec (2064 m), Rákoň (1879 m) a odtiaľto naspäť dole k Ťatliakovmu plesu. Výborná poldenná alebo celodenná túra v závislosti od tempa a fotografovania. Takisto odporúčam prejsť celý tento hrebeň a začať ho výstupom na Brestovú (1934 m), pokračovať ďalej cez Salatín, Pachoľu, Tri kopy, Baníkov…atď. Možností a kombinácií je tu veľa.

Ďalším tipom, ktorý sme využili, je prechod dvoch krásnych dolín, Kvačianskej a Prosieckej. Tu môžete obdivovať nielen krásny mlyn, ale aj rôzne skalné zákutia, kaskády, vodopády, skalné útvary rôznych názvov (pripomínajúce zvieratá, ale aj ľudí, napríklad Jánošíka), je tu taktiež množstvo bočných doliniek, rebríkov a reťazí. Určite odporúčam, obidve prepojené doliny sa dajú prejsť za cca 6 hodín a vedie tadiaľto náučný chodník, čo ich robí príťažlivejšími. Každú túru, alebo výlet je možné zakončiť príjemným oddychom a relaxom v meander parku v blízkych Oraviciach. Len odporúčam tam nechodiť, keď tam sú 3-4 autobusy s poľskými dôchodcami, nielenže sa nemáte kam pohnúť, ale sú trošku inej mentality ako my a menej ohľaduplní :-).

Na záver chcem len dodať, že pre tých, ktorí nechcú vyhadzovať „ťažké“ prachy za vyvaľovanie sa na pláži kdesi v Tunise alebo Grécku a majú radi kopce a Slovensko, CHOĎTE SI TO UŽIŤ radšej do Roháčov. Nielenže podporíte rozvoj turistického ruchu na Slovensku, ale budete mať nádherné zážitky a mať na čo spomínať.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

Nie je možné pridať komentár.