Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

feb 27 2014

Na tej našej Končitej, časť prvá – turistika

Autor

Na tej našej Končitej, časť prvá - turistika:

Po trošku poetickejšie pojatom prvom zápise o Končitej tu na našich stránkach nadviažem ďalším textom a fotografiami. Verím, že článok, ktorý práve čítate prinesie viac svetla ako tmy a viac odpovedí ako otázok. Pripravil som krátku reportáž o tomto turisticky aj lezecky zaujímavom mieste, pričom prvá časť bude zameraná viac na tie prechádzky v prírode a tá druhá, ktorá bude nasledovať za krátky čas ukáže viac lezenia, presnejšie boulderingu. Táto téma sa v súčasnej dobe stáva o to aktuálnejšou, že v tesnej blízkosti tejto oblasti môže byť zahájená ťažba andezitu. Rád by som preto prispel k informovanosti a ukázal Vám, čitateľom, ľuďom, turistom, lezcom, mladým, starším, deťom, skrátka všetkým, aký poklad sa to v lesoch na hornej Nitre ukrýva. Čo to vlastne tá Končitá je?

Tak v tomto by sme už mali mať jasno. Oblasť je veľmi príjemná na prechádzky a ľahkú turistiku. Môžete mi veriť ak píšem ľahkú – už som sa tam bol prejsť aj s vtedy dvojročným synčekom. Miesto má zvláštne čaro, genius loci ak chcete a je tam krásne počas každého ročného obdobia. Prístup je cez obce Zemianske Kostoľany (medzi Novákmi a Partizánskym) a Kamenec pod Vtáčnikom. Hľadáte Gepniarovu dolinu a v nej ako orientačné miesto Chatu pod Končitou. O „prívetivosti“ personálu tejto chaty (najmä čašníčok) kolujú legendy. Zatiaľ som tú česť ešte nemal, ale možno sa tam niekedy zájdem pozrieť ako sa kedysi chodili ľudia pozerať do prievidzskej Fortuny na nebohého Meliška. Chata vlastne leží priamo pod oblasťou a dostanete sa k nej pohodlne autom. Samozrejme tí ktorí chcú mať z tej turistiky viac môžu prísť pekne po svojich. Priamo oproti chate sa dvíha kopec a už od cesty je možné vidieť začiatok hradieb a skalnú stráž Končitej.

Prístup k vežiam je trochu strmší a pomerne priamočiary. Ak ste sa vybrali týmto smerom, ďalej sa držte vľavo. Vrcholom hrebienka smerom od veží do vnútrozemia Končitej by mali ďalej viesť Vaše kroky. Pohľad na vstupnú vežu Končitej z chodníčka vedúceho hrebeňom…

Ľahší vstup nájdete ak pôjdete od chaty smerom hore po asfaltke a budete sa držať vpravo. Prejdete mostíkom ponad potok a ďalej cca 500 metrov hore po asfaltke. V zime, keď sú listy na bukoch opadané, je pomedzi stromy možné vidieť Medvediu vežu.

Po zhruba pol kilometri je možné odbočiť z asfaltky a dať sa doprava po lesnej cestičke. Toto je vstupná brána do Končitej.

Ďalej už len nasledujte cestu a kochajte sa. Nebojte sa zísť z cestičky, alebo chodníčka poobdivovať krásne skalné útvary. Cesta Vás zavedie okolo a popod skalné veže a hradby až do srdca Končitej, kde nájdete ohnisko. Poslúži v prípade, ak si máte chuť niečo opiecť, alebo sa zohriať. Z Končitej je možné dostať sa až na vrchol skaly Hrádok odkiaľ sa Vám naskytne neobyčajný výhľad na Bystričiansku dolinu lemovanú ako inak čarokrásnymi skalnými bralami.

Pri potulkách mimo chodníčkov si dajte pozor – v lístí, ktoré zakrýva terén sa ľahko dá vytknúť členok, alebo sa znenazdajky môžete ocitnúť na vrchole niektorej zo skalných vežičiek, alebo balvanov. Rýchla cesta dolu by nemusela skončiť príjemne. Skalné mestečká, chodníčky a chodbičky…

…. čakajú a snáď budú zachované pre množstvo ďalších generácií. V oblasti, najmä na vrchole Hrádku, sa nachádzajú archeologické náleziská svedčiace o tom, že táto oblasť bola navštevovaná a obývaná našimi predkami ešte v dobe halštatskej a neskorolaténskej. Dosť bolo rozprávania, príďte sa pozrieť sami.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

1 komentár pre “Na tej našej Končitej, časť prvá – turistika”

  1. &rejdňa 28 feb 2014 čas 12:15

    Musím sa tam už ísť pozrieť.

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár