jan 03 2011
Recenzia – lano Tendon Master 9,7
V tejto recenzii, alebo skôr popise osobných skúseností s týmto produktom, nejde o prezentáciu technických dát a parametrov – tie je možné nájsť na stránke výrobcu (linka pod textom). Ide o subjektívny dojem z tohto lana. Skúsim po lopate pretlmočiť každému, kto by zvažoval kúpu tohto produktu, čo sa mi na ňom páči a čo nie.
Príjemná farebná kombinácia (moje je žlto-modré). Lano je mäkké a veľmi, naozaj veľmi dobre uzlovateľné. Pravdepodobne to pramení aj z toho, že 9,7mm patrí k tým menším priemerom medzi jednoduchými lanami. Každopádne práca a uzlovanie sú s týmto lanom jednoduché a príjemné. Jeho „poddajnosť“ ocení najmä prvolezec. Pády do lana sú v celku komfortné, dynamika je pri pádoch uspokojivá. Na druhú stranu, ak si potrebuje prvolezec oddýchnuť zapnutý do istenia, lano je kamarátske a nepustí ho zbytočne nízko pod istenie. Z môjho pohľadu „inteligentná dynamika“. Lano je dosť „rýchle“ hlavne zo začiatku. Predtým som bol zvyknutý liezť na Tendon Smart a Master je jednoznačne športovejšieho charakteru. Po pár použitiach samozrejme lano trochu spomalí, ale stále ide o lano s dobrým preklzom takže treba byť pozorný hlavne pri istení. Váha lana závisí od hrúbky. Priemer 9,7 zaručuje veľmi uspokojivú váhu. Ja som zvolil 60 metrovú variantu, pretože ho používam a aj plánujem používať najmä na skalky. Tých 10 metrov váhy naviac mi nevadí a často ma poteší keď môžem potom aj dlhšiu cestu zlaniť na jeden krát. Toto predpokladám je prísne subjektívna vec a otázka osobných preferencií a spôsobu použitia.
Ako asi každý, snažím sa dávať na lano pozor a zbytočne ho nedrať, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Napriek tomu však už niekoľko krát nastala situácia, kedy som lano vystavil pomerne veľkému oderu, dokonca som už pár krát v núdzi zlaňoval z nitu. V tomto smere musím uznať, že povrchová úprava „complete shield“ ktorou je lano vybavené, plní zatiaľ svoju prácu veľmi dobre. Samozrejme ohľadom životnosti ešte budem tento článok update-ovať, pretože ju zatiaľ nie je možné objektívne posúdiť, nakoľko lano používam relatívne krátko (cca pol roka).
Stred je označený štandardne, čiernym pásom. Keďže je lano svetlé, zatiaľ ho je vidieť relatívne dobre. Uvidíme ako to bude vyzerať časom.
Aby som iba nechválil je tu aj jedna vec, ktorá mi v poslednom čase začala vadiť. Nie je to nič s čím by sa nedalo nejak vysporiadať, ale. Lano sa začalo časom dosť krútiť a niekedy je to nepríjemné. Hlavne ak je človek lenivý a pred zlanením si lano neprekufruje a neskontroluje. Je možné, že to súvisí s charakterom jeho používania. Skúšal som ho už „vyzvoniť“ ale pri určitom druhu aktivity sa aj tak vždy začne krútiť. Stáva sa to najmä ak lezieme viacdĺžkovú cestu. Keďže ide o lano vyššej triedy, musíte si za túto kvalitu aj zaplatiť určitú cenu. Bežne sa cena hýbe medzi 130€ až 150 €. Ja som ho kúpil za cenu, ktorá je na spodnej hranici uvedených a preto považujem pomer cena / výkon za dosť dobrý.
– Výhody –
– uzlovateľnosť a jemnosť,
– práca s lanom a manipulácia,
– dynamické vlastnosti,
– odolnosť opletu.
– Nevýhody –
– v určitých situáciách sa krúti.
– Kúpil by som si tento produkt znovu? –
– na 80% áno. (6. 12. 2011 update: 95%)
– Body (1min – 5max): –
– 4
Update 6. 12. 2011: lano sa prestalo krútiť, odolnosť stále výborná, stred lana je slabšie viditeľný, bude potrebné ho zvýrazniť, zvyšujem hodnotenie na 95%.
Technické parametre a stránka výrobcu
FOTOGALÉRIA PRODUKTU
HORÁM ZDAR!
Peťo, k tomuto lanu nemusíš pridávať „updaty“. To lano hovorí samo za seba 🙂 Majú ho aj kámoši a je to naozaj podarené lano. Tie naše klubové dvojičky sa k tomu ani nedajú prirovnať 🙂
6.12 2011 – pridal som update informácie
„…dokonca som už pár krát v núdzi zlaňoval z nitu.“ 😮 🙄