Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

júl 10 2013

Fenix HP 25 – čelovka nielen pre jaskyniarov

Autor

Fenix HP 25 - čelovka nielen pre jaskyniarov

Nakoľko sa rady nášho združenia zatiaľ ešte nerozrástli o jaskyniarov, poprosili sme o realizáciu tohto testu partnerov zo Speleoškoly. Testovaná čelovka je samozrejme vhodná aj na aktivity vykonávané vo vonkajšom prostredí, nielen v jaskyniach, ale zaujímalo nás ako obstojí v teste tých, pre ktorých je tento nástroj doslova existenčne dôležitý. Ako to celé dopadlo si môžete prečítať nižšie v tomto článku.

Čelovka FENIX HP 25 bola testovaná počas celodennej pracovnej akcie v Havranickej jaskyni, ktorá sa nachádza v Malých Karpatoch, v blízkosti obce Smolenice. Čelovka HP 25 je následníkom modelov HP 10 a 11.
Púzdro na 4 ks tužkových batérií je z plastu a je uchytené popruhmi v záhlavnej časti. Oproti predchádzajúcim modelom má čelovka dva reflektory – na bodové a na rozptýlené svetlo. Reflektory sa zapínajú dlhším podržaním tlačidla príslušného reflektoru, ktoré je veľmi intuitívne. Tlačidlá sú chránené vrchnou plastovou lamelou, proti náhodnému zapnutiu, prípadne vypnutiu.
Výhodou je zapnutie obidvoch reflektorov súčasne.Výkonné LED čipy sú osadené v duralovom ráme, ktorý odvádza vznikajúce teplo z vnútra čelovky. Intenzitu každého z reflektorov je možné meniť v štyroch režimoch u rozptylového reflektoru a v troch režimoch u bodového reflektoru rýchlym stlačením príslušného tlačidla reflektoru počas svietenia. Čelovka má aj tzv. SOS mód, pri ktorom vysiela záblesky pre núdzové situácie. Dokopy teda ponúka až 13 možných kombinácií svetelných režimov. Ak k tomu pripočítame zapnutie iba bodového, alebo rozptylového reflektoru samostatne so siedmimi módmi intenzity, dosiahneme hodnoty až 20 kombinácií svietenia. Každý z reflektorov má svetelný tok 180 lumenov. Pri obidvoch zapnutých reflektoroch teda dosiahneme 360 lumenov. Reflektorová časť sa v plastovom ráme dá naklápať až do uhla 60°. Výrobca udáva výdrž pri najúspornejšom režime 220 hodín svietenia.

Po niekoľkohodinovej náročnej pracovnej akcii, ktorej súčasťou boli aj mapovacie práce, môžeme čelovku HP 25 zhodnotiť ako veľmi vhodnú alternatívu pre speleológov a náročné práce v jaskyniach. Výhodou je najmä jej hmotnosť (183,5 g bez batérií), ergonomický dizajn vhodný do úzkych priestorov a zároveň jej kontrastnú žltú farbu. Módy sa dajú veľmi intuitívne nastavovať aj v stiesnených priestoroch. Čelovka je vodotesná podľa štandardu IPX-6 (odolnosť proti striekajúcej vode). Príjemne sme boli prekvapení najmä jej intenzívnou svietivosťou pri mapovacích prácach vo väčších priestoroch. Nevýhodou pri speleologickej činnosti, najmä vo veľmi úzkych priestoroch môže byť poškodenie napájacieho kábla od zdroja k reflektoru, ktorý je na jednom z gumových popruhov a môže prísť k jeho poškodeniu oderom, príp. zachytením o nejakú ostrú časť krasovej výzdoby. Pre špecifické jaskynné prostredie by výrobca mohol pouvažovať o modele, ktorý by sa dal napevno umiestniť na prilbu, formou samorezných skrutiek bez popruhov. Tu by bol elektrický kábel vedený pod prilbou a neprišlo by tak k jeho poškodeniu.
Čelovka FENIX HP 25 úspešne zvládla niekoľkohodinové testovanie v náročnej jaskyni a prvé dojmy z nej sú veľmi príjemné. Viacerí speleológovia, ktorí používajú nižšie rady čeloviek FENIX sú s čelovkami spokojní aj po dlhšom čase. Preto veríme že čelovka FENIX HP 25, ktorá obsahuje už dva na seba nezávislé reflektory bude úspešným nasledovateľom tejto rady a spoľahlivou čelovkou do jaskynného prostredia.

Andrej Lačný, Jaskyniari Trnava

FOTOGALÉRIA PRODUKTU


HORÁM ZDAR!

4 komentáre pre “Fenix HP 25 – čelovka nielen pre jaskyniarov”

 1. Peterdňa 11 aug 2015 čas 09:02

  Pokiaľ by ste sa chceli vidieť pohľad na čelovku aj od niekoho iného tak odporúčam toto video, prípadne aj ďalšie na ich YouTube niektoré sú podľa mňa celkom podarené . : https://www.youtube.com/watch?v=u9HE8Fppk7I&list=PL9cyrhhVPATtKKj9EieGPyncR0-jW9qnI&index=8

 2. Lukášdňa 12 júl 2013 čas 19:26

  Píšete, že je jej výhodou Hmotnosť? To je na HP 25 obrovská nevýhoda. Jaskyniari ktorý niesu na niečo také zvyknutý pocítia obrovskú ťarchu na prilbe. Hmotnosť bez Baterry gripu je zbytočné uvádzať kedže bez batérií je nám čelovka nanič. Dobre svieti, odolná je, ale váha odradí mnoho jaskyniarov.

 3. karabasterdňa 10 júl 2013 čas 13:47

  Skúsenosti s použitím čelovky v outdoorovom prostredí budú do článku doplnené a o aktualizácii budeme informovať.
  Peter.

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár