Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

nov 30 2016

FENIX HL60R – test produktu

Autor

FENIX HL60R - test produktu

Musím sa priznať, že k tomuto testu som sa chvíľu odhodlával. Nie preto, že by som si na tento netrúfal, bolo to skôr tým, že už čelovku (nielen) od FENIXu vlastním a som spokojný. Pýtal som sa sám seba k čomu by mi bola ďalšia? Nakoniec ale zvíťazila zvedavosť. Po krátkom prehliadnutí základných údajov som nadobudol pocit, že ide o niečo ako „vlajkovú loď“ a už som nedokázal odolať. Pred testom som zámerne neštudoval porovnania s inými modelmi, ani detailné technické parametre. Chcel som na všetko prísť sám. Pri spätnej kontrole som zistil, že som pri teste odolnosti možno aj trochu hazardoval, ale nakoniec všetko dopadlo dobre. Lepšie povedané, viac než dobre.

Kto ešte o značke FENIX nepočul, vedzte že ide o špecialistov na výrobu kvalitných lámp a bateriek, ktorí v posledných rokoch začali významne tvrdiť muziku. Viac informácií o značke je možné dohľadať v predchádzajúcich testoch, prípadne sa opýtať googlu. Portfólio produktov značky je mimoriadne široké a ja som mal tentokrát možnosť si z komplexnej ponuky vyskúšať model HL60R. Test som pojal ako bežný užívateľ a nebojím sa preto zo svojho uhlu pohľadu označiť výkon tejto lampy ako extrémny. Pre maximálnych 950 lumenov a dosvite 116 metrov mi toto označenie príde ako vcelku primerané. Výkon však pri tomto druhu produktov neznamená všetko, naopak, kritérií je podstatne viac. Snažil som sa otestovať širšie spektrum parametrov, ktoré by mohli zaujímať spotrebiteľa zvažujúceho prípadnú kúpu a tu je výsledok.

Telo, tvar, umiestnenie batérie, popruhy

Jedným z dôvodov, prečo ma HL60R oslovila bol jej kompaktný dizajn a rozmer, kde sa všetko ukrýva v jednom celku. Otvorene priznávam, že som sa bránil modelu, kde je batéria umiestnená mimo hlavného tela lampy. U testovaného produktu je napájanie riešené formou li-ion akumulátora. V laickom preklade: výkonnou nabíjacou batériou. Okrem čiastočne ekologického rozmeru tohto riešenia považujem za výhodu aj možnosť plne nabiť, prípadne dobiť akumulátor kdekoľvek prostredníctvom praktického USB kábla. Čelovka má micro USB vstup, ktorý je opatrený gumovým uzáverom. Tento šikovný ťah Vám umožňuje doplniť potrebnú energiu kdekoľvek od bežnej zásuvky, cez počítač, power-banku, auto, až po solárnu nabíjačku. Samotná batéria sa ukrýva za praktickým závitovým uzáverom.

Telo lampy je celokovové a dostatočne robustné, nie však prehnane rozmerné. Sú v ňom osadené tri reflektory. Hlavný, ktorý ponúka 5 režimov intenzity teplejšieho odtieňa svetla a dva drobné po stranách hlavného, ktoré svietia na červeno. Daňou za odolnú kompaktnosť čelovky je váha na úrovni 167g (vrátane batérie). Pri danom výkone však túto hodnotu považujem minimálne za akceptovateľnú a pri používaní som si na ňu pomerne rýchlo zvykol.
Tlačidlo zapnúť / vypnúť / zmena režimu je jediné, dostatočne veľké, intuitívne umiestnené a nemám čo by som k nemu viac dodal. Pri dlhšom podržaní sa prístroj zapne, alebo vypne. Pri krátkom stlačení sa prepína režim. Pri opätovnom spustení sa LED svetlo rozsvieti v rovnakom móde ako bolo nastavené pri vypnutí. Mne osobne tento druh „pamäte“ vyhovuje a vyhľadávam ho.
Vzhľadom na tvar, rozmer a umiestnenie akumulátora je súčasťou balenia okrem bežného popruhu aj prídavný, ktorý vedie smerom od čela dozadu a zvyšuje stabilitu pri nosení. Toto je praktické najmä v prípade, že používateľ vykonáva s lampou pohyb, ktorý sprevádzajú otrasy, napríklad beh, jazda na bicykli, alebo pád do lana. Pri civilnejšom používaní dostatočne podrží aj štandardný jeden pruh elastickej tkaniny. Napriek tomu, že tak úplne neexcelujem v oblasti jemnej motoriky, inými slovami: nebol by zo mňa hodinár ani neurochirurg, som schopný úplne popruhy odstrojiť, alebo naopak všetko nazad k lampe pripnúť za menej ako 30 sekúnd.

Test odolnosti

Výrobca udáva nárazu-vzdornosť 1 meter a vodotesnosť do hĺbky 2 metre. Údaje o odolnosti proti nárazom som pred testom podrobne neštudoval a tak mám aj trochu šťastie, že čelovka reálne znesie viac ako výrobca oficiálne udáva. Pri pohľade na celokovové telo + tvrdý plast, ktorý slúži na uchytenie k popruhom som si povedal, že to predsa musí zniesť aj tvrdšie zaobchádzanie. Zodpovedne môžem prehlásiť, že pri dopade na mäkší povrch ako je napríklad tráva, lesné podložie, alebo hlina je to mnohonásobne viac ako uvádzaný 1 meter. Pri dopade na tvrdý povrch ako je napríklad skala, alebo betón prežila HL60R moje úmyselné pohadzovanie a zachovala si funkčnosť. Horizontálne i vertikálne nárazy na tvrdý povrch. Vzdialenosť ani výšku pádu som nemeral, ale bežne sa pohybovali odhadom na úrovni 4 až 6 metrov pri letoch smerom vpred a do 3 metrov pri vertikálnych pádoch. Samozrejme to odskákalo kovové telo lampy a nikomu toto neodporúčam so svojou čelovkou robiť zámerne. Ak sa Vám ale stane, že Vám vypadne z rúk pri bežnom užívaní vedzte, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou nič zásadné nestane. Som úprimne rád, že som po nej neprešiel autom ako som pôvodne plánoval a to z jednoduchého dôvodu: nerád by som o ňu prišiel. I keď musím priznať že ma to lákalo, pretože existuje celkom zaujímavá pravdepodobnosť, že by to prežila.

Čo sa týka vodotesnosti, nepreveril som jej plný potenciál. Nemal som možnosť ju utopiť v 2 metrovej hĺbke. Ponoril som ju aspoň do umývadla plného vody a kým bola ponorená, prepínal som režimy. Bez náznaku poškodenia, alebo straty funkčnosti. Tento produkt môžete používať v akomkoľvek lejaku, alebo snežení a neriskujete v tomto smere nijaké poškodenie, alebo obmedzenie a stratu funkčnosti.


Výkon, režimy prevádzky

Spomínaných 5 + 1 režimov prevádzky poskytuje viac než postačujúcu univerzálnosť využitia a spotrebiteľovi ponúka mať výkon a životnosť nabíjacieho cyklu v maximálnej miere pod kontrolou. Osobne asi nepoznám nikoho, kto by si z ponúkaného nevybral, prípadne nedokázal odhadnúť a posúdiť, ktorý režim v konkrétnej situácii zvoliť. Pre mňa bol novinkou mód červeného svetla, ktorý som si rýchlo obľúbil. V situácii kde Vám stačí si „prisvietiť“ len pre získanie obrazu o tom kde sa v malom priestore nachádzate Vy, alebo vec ktorú hľadáte je to skvelá voľba. Nezobudíte kamaráta v stane, ani izbe a Vaše oči Vám pri tejto jemnej zmene z úplnej tmy do slabého červéneho svetla tiež budú vďačné.

Svetlo hlavného reflektora je mäkšieho odtieňu a pôsobí prirodzenejšie. Pre odborníkov: o tento výkon sa stará LED Cree XM-L2 T6. Pre laikov: svieti to silno, dobre, stabilne a kužel svetla je pomerne široký. Pre utvorenie si komplexného prehľadu a výkonoch a životnosti uvádzam tabuľku, ktorú deklaruje výrobca:

 

režim Eco Nízky Stredný Vysoký Turbo červená
Výkon (lumeny) 5 50 150 400 950 1
Výdrž (hodiny) 100 29 10 3 0,8 100

 

Výkon som testoval a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že pri maximálnom výkone dosvieti čelovka do cca 120 metrov. Na vzdialenosť približne 90 metrov je možné v pohode rozoznávať objekty veľkosti psa. Testoval som pri dobrej viditeľnosti, teda nie za dažďa, sneženia, alebo v hmle. Viem si predstaviť, že napríklad pre rybárov musí byť takýto výkon dokonalý.

Využitie

V centre môjho športového záujmu v posledných rokoch sa nachádza primárne skalné lezenie, preto nie je náhoda že som produkt testoval najmä pre podmienky súvisiace s touto aktivitou. V krásnej športovej oblasti Črni Kal v Slovinsku sme preto počkali, kým sa zotmie a sektor vyprázdni a potom sme skúsili prvý test. Nasvietiť stenu tak, aby bolo možné preliezť cestu za svetla čelovky. HL60R nemal na sebe lezec. Testovanou lampou som si nechal stenu pri maximálnom výkone nasvietiť z miernej vzdialenosti a sebou som si do horných pasáží cesty a najmä pre prácu s lanom na štande zobral FENIX HL22, ktorou som si prisvecoval detaily a dorovnával hru tieňov v častiach, ktoré nebolo možné priamo nasvietiť. HL60R mi poskytla perfektný prehľad o ceste ako celku. Dokázal som bez problémov čítať pasáže nachádzajúce sa vyššie a identifikovať fixné istenia a ich vzdialenosť. Z môjho pohľadu veľmi dobré využitie pri lezení športových, ale najmä viac-dĺžkových ciest v horách. Pri zlaňovaní a orientácii v stene po tme je výkon čelovky neoceniteľný. Vynikajúco využiteľný je tento model aj pre boulderistov.

Bežný pohyb v teréne pri turistike, behu, alebo pochode po ľadovci je za svitu tohto modelu bezproblémový a pohodlný. Najmä pri rýchlejšom pohybe ako je beh, beh na lyžiach, alebo jazda na bicykli je širší kužel svetla naozaj výhodou. Absolútnu väčšinu outdoorových aktivít a pravdepodobne všetky bežné aktivity, ktoré je možné realizovať v noci dokáže HL60R s prehľadom pokryť.

Slabé stránky (?)

Od začiatku používania som sa snažil okrem toho pozitívneho objavovať a hľadať aj slabšie stránky. Identifikoval som ich niekoľko, ale do akej miery sú to skutočné nedostatky a či má vplyv tohto krátkeho zoznamu na použiteľnosť a pohodlnosť užívania produktu ostáva otázne.

  1. Čo bude užívateľ robiť ak sa ocitne v situácii, kde musí využiť maximum energie obsiahnutej v akumulátore a zároveň nebude mať možnosť, alebo dostatok času (cca 4 hodiny pre maximálne nabitie) doplniť kapacitu batérie. Bol som až takmer rád keď mi tento „nedostatok“ prišiel na um, lenže odpoveď prišla obratom. Ak existuje pravdepodobnosť, že sa niečo podobné stane, skrátka si stačí zobrať náhradný (nabitý) akumulátor, alebo mať v zálohe dve 3V lítiové batérie typu CR123A. Užívateľ sa teda zabezpečí rovnako, akoby si bral náhradné batérie do inej čelovky.

  2. Váha a rozmer. Áno, toto je naozaj sporný bod. Ak porovnávate s povedzme obyčajnou čelovkou s bežným výkonom, máte v rukách väčší a ťažší predmet. Tieto parametre sa z tohto uhlu pohľadu môžu javiť ako nevýhoda. Ak ale porovnávate tieto parametre s produktom, ktorý zodpovedá výkonu a výdrži HL60R, zistíte že v zásade o žiadnu slabú stránku nejde. Naopak zo zdanlivého negatíva vyvstane silná stránka, pretože v adekvátnom porovnaní je model na tom veľmi dobre.

  3. Relatívne široká plocha opierajúca sa o čelo. Opäť ide o subjektívnu záležitosť a okolnosti. Ak by som teoreticky vykonával fyzicky náročnú činnosť, pri ktorej by som na hlave nemal prilbu, čiapku, alebo niečo podobné mohla by väčšia plocha ktorou je opretá samotná lampa o čelo spôsobovať eventuálne určité nepohodlie. Toto by však bolo možné konštatovať asi takmer pri každej bežnej čelovke a otázne (ak vôbec) spôsobí plastová časť modelu HL60R.

Toľko k môjmu zoznamu slabých stránok. Je možné, že pri dlhodobom užívaní (napríklad po roku, resp. dvoch) by sa ešte niečo vyskytlo, ale v tejto chvíli nie som schopný „kritizovať“  niečo iné, ako vyššie uvedené.

Záver

Ak by som mal stručne a výstižne tento model charakterizovať asi by som použil slovné spojenie „univerzálne delo“. Kompaktná a odolná lampa, ktorá je odpoveďou na 99% mojich potrieb spojených s potrebou osvetlenia pri akejkoľvek športovej, alebo bežnej civilnej aktivite. Akom som už písal v úvode, som majiteľom viacerých čelových lámp, ale ak by som si smel vybrať a ponechať si len jeden jediný, bola by to práve HL60R. Kompaktná, odolná a extrémne výkonná.

 

HL60R je možné zakúpiť v e-shope kronium.cz za 74,90 € vrátane DPH.
odkaz na eshop kronium (Fenix HL 60R)

FOTOGALÉRIA PRODUKTU

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár