Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

dec 16 2012

FENIX HL30 R5 – test produktu

Autor

FENIX HL30 R5 - test produktu

Na úvod pár slov o spoločnosti Fenix. Možno niekoho prekvapí fakt, že táto značka patrí súdruhom z Číny. Fenix v čínskom preklade označuje dokonalú vec, v tradičnom ponímaní tiež šťastie, blaženosť a dokonalosť. Za vytvorením firmy FenixLight Ltd. stála narastajúca nespokojnosť skupiny mladých ľudí, s vášňou pre kvalitnú osvetľovaciu techniku, nad priemernou kvalitou svetiel na trhu, z pohľadu kvality konštrukcie a zmyslu pre detail. Nespokojní s produktami na svetovom trhu v tom čase, stanovili si za cieľ vytvoriť svetlá svetovej triedy. Pri napĺňaní tohto cieľa dali dokopy skupinu profesionálnych technikov, ktorých obsadili do vedenia oddelení mechaniky, elektroniky a dizajnu. Toto spojenie vynaliezavosti a kvalitného technického prevedenia pomohlo vytvoriť legendárne svetlá Fenix. Heslo „pokrok pramení v nespokojnosti“ je hnacím motorom vývoja svetiel Fenix, čo potvrdzujú viaceré ocenenia verejnosti i médií za inovatívnosť.

Fenix používa vysokosvietivé biele LED od spoločnosti Cree, ktorá je svetovým lídrom vo vývoji a výrobe polovodičových substrátov, LED čipov a LED diod. Toto spojenie je základným kameňom úspechu produktov Fenix, nakoľko tieto LED poskytujú oproti bežným svetelným diódam až trojnásobný svetelný tok.

Technické parametre modelu HL30 R5:

Srdcom čelovky a hlavným zdrojom svetla je výkonná biela LED Cree XP-G (R5), z ktorej pri maximálnom dovolenom výkone 4,9W možno dostať svetelný tok až 493 lm! Keďže je čelovka napájaná dvoma batériami typu AA, maximálny dosiahnuteľný výkon na diode je limitovaný na 2,5W, čomu po odčítaní strát odpovedá svetelný tok na úrovni 200 lm. K tomuto číslu sa konkurenčné čelovky rovnakej konštrukcie nepribližujú ani z polovice.

Pomocným zdrojom svetla je klasická červená 5mm LED japonskej spoločnosti Nichia. Výrobca u oboch LEDiek garantuje životnosť až 50 000 hodín, čo v praxi znamená, že ak by svietili 24h denne, vypálili by sa po necelých šiestich rokoch.

Mozgom čelovky je riadiaca elektronika s pamäťou, ktorá digitálne reguluje výkon čelovky na konštantnú svietivosť vo všetkých režimoch. Jednotlivé režimy LOW (4lm), MID (45 lm), HIGH (100 lm), TURBO (200 lm), SOS (45 lm) a červené svetlo sú ľahko a logicky prístupné cez dve veľké pogumované tlačidlá. Vďaka pamäti sa čelovka vždy zapne do posledne nastaveného „bieleho“ režimu a tiež ju možno zapnúť priamo do režimu s červeným svetlom. Najsilnejší režim TURBO je elektronikou (pre zabránenie prehrievania) časovo obmedzený na 5 minút, po ktorých uplynutí sa čelovka prepne do režimu HIGH.

Reflektor z leteckého tvrdeného hliníka v sebe ukrýva ultra čistú antireflexnú optiku s kolimátorom, ktorá vysokosvietivej LEDke umožňuje dosvit až 40 metrov (475cd).

Najdlhšiu dobu výdrže podľa výrobcu poskytnú čelovke lítiové batérie Energizer L91Ultimate, ktoré pracujú až do teplôt -40°C. S týmito batériami máte na svietenie k dispozícii 140h v režime LOW, 10,5h v režime MID, 4,5h v režime HIGH a 1,7h v režime TURBO.

Samotné telo čelovky pozostáva z odolného plastu, ktorý je nárazuvzdorný pádom z výšky jeden meter. Garantovaná je tiež vodeodolnsť štandardu IPX-6 (ostrekovanie prúdom vody zo všetkých smerov).

Váha 87g bez a necelých 130g s batériami.

Čelovka bola testovaná s použitím batérií SANYO eneloop. Ide o Ni-MH batérie typu AA, 2000 mAh (made in Japan), ktoré v sebe spájajú výhody nabíjateľných a alkalických batérií. Vyznačujú sa veľmi malou hodnotou samovybíjania (udržia 75% kapacity po troch rokoch), vysokou prúdovou výdatnosťou a dlhou životnosťou (1500 nabíjacích cyklov). Pracujú aj pri teplotách blízkych -20 ºC.

Praktické skúsenosti:

Keďže sa venujem behu a rôznym aktivitám v prírode, je čelová lampa hlavne v období jesene a zimy mojím neoceniteľným spoločníkom.

Čelovka, ktorú som doposiaľ používal (Petzl Tikka XP) istý čas spĺňala moje predstavy. No ako som neskôr zistil (pri všetkej úcte k tejto čelovke) nie je veľmi efektívna pre beh v teréne kvôli nižšej svietivosti. Práve svietivosť je pre mňa podstatný faktor, nakoľko drvivú väčšinu času strávenú behom sa pohybujem v lesnom teréne, na zvážniciach a rôznych chodníkoch, kde otázka dobrej rozlíšiteľnosti terénu na niekoľko metrov pred bežcom je veľmi dôležitá. Hlavne v prudkých a rýchlych zbehoch je tu veľké riziko zranenia zapríčinené zakopnutím, pošmyknutím, nárazom do prekážky atď. V poslednom čase som v zimnej príprave využíval aj klasické ručné svietidlo, čo je však do istej miery obmedzujúce, rovnako ako čelová lampa s externými batériami.

Keď som dostal možnosť otestovať čelovku Fenix potešil som sa, no nemal som nejaké veľké očakávania. Hovorí sa, že dôležitý je prvý dojem. Hneď pri prvom kontakte s čelovkou som ocenil veľmi jednoduché a logické zostavenie jednotlivých častí (popruhov a plastových spôn, ako aj rozobratie zadného krytu na batérie) a ich zloženie do celku bez pomoci manuálu ako aj celkový chod režimov čelovky. Čelovka sa hneď po niekoľkých hodinách osvedčila ako veľmi dobrý spoločník pri prekladaní materiálu medzi dvoma návesmi nákladného auta, ktoré dokázala spoľahlivo osvietiť. No ešte väčšie prekvapenie som zažil o deň neskôr, keď som ju mal možnosť otestovať priamo v teréne. Bol som veľmi zvedavý, čo dokáže a na pocit, ktorý budem mať, nakoľko je asi o tretinu väčšia a tiež nepatrne ťažšia od mojej predchádzajúcej čelovky. Po nasadení na hlavu a odbehnutí niekoľkých desiatok metrov som okamžite rozoznal niekoľko zásadných, ale čo je podstatné pozitívnych zmien. V prvom rade je to pevnosť s akou čelovka drží na hlave (k čomu prispieva aj krížový hlavový popruh). Ďalším dôležitým prvkom je, že čelovka  napriek svojej robustnosti sa aj pri silnejšom dotiahnutí popruhov nosí na hlave veľmi komfortne a ani po dlhšom nosení nepociťujm nepríjemný tlak na čelo. Je veľmi dobre vyvážená a plastové spony na popruhoch dokonale kopírujú tvar hlavy, čím eliminujú tlak na ňu.

Telo čelovky je trocha mohutnejšie, takže akurát sadne do dlane, čo umožňuje jednoducho a presne nastaviť uhol sklonu počas behu. Polohovanie funguje veľmi hladko, pevne a presne. Rozloženie ovládacích tlačidiel pri stranách čelovky hodnotím tiež pozitívne, nakoľko sú od seba dostatočne vzdialené pre pohodlné ovládanie aj v rukaviciach. Ich zapustenie do tela čelovky je tak akurát, dajú sa nahmatať aj v tenších rukaviciach.

Čo sa týka hodnotenia hlavnej funkcie čelovej lampy – jej svietivosti – oceňujem veľmi široký svetelný kužeľ s jemným bielym svetlom. Tento dokonale osvieti celú šírku cesty aj s jej okolím, čo pri prechode do užších a stiesnených častí terénu pôsobí priam luxusne. Svetlo je veľmi príjemné pre oči a umožňuje dokonalé rozlíšenie akýchkoľvek nerovností. Čelovka má štyri hlavné svetelné módy. Prvý mód (LOW) som pri aktívnom pohybe úplne vynechal – je vhodný len na prisvietenie pri nenáročných aktivitách. Pri pohybe v zóne osvetlenej z časti pouličným osvetlením som si už ale spoľahlivo vystačil s módom dva (MID), ktorý mi taktiež poslúžil ako výstražné znamenie pri pohybe po cestnej komunikácii na nedostatočne osvetlených miestach. Tento mód je taktiež dostačujúci pri bežnej chôdzi ako aj pri chôdzi v rovinatom teréne. Čo sa týka zostávajúcich dvoch módov, tieto dokonale spĺňajú moju predstavu o čelovke vhodnej pre pohyb a beh vo veľmi náročnom teréne. Pri pohybe po spevnených lesných cestách som si spoľahlivo vystačil so svetelným módom HIGH, ktorý som pri prechode do náročnejších pasáží striedal so štvrtým (TURBO). Doba svietenia štvrtého módu je obmedzená na päť minút, čo mi postačovalo na prekonanie náročného terénu. Po uplynutí spomínaných piatich minút sa čelovka automaticky prepne do nižšieho módu HIGH. Pri potrebe dlhšie trvajúceho väčšieho osvetlenia sa prepnutím znova dostane hneď do TURBO módu a zotrváva v ňom opäť 5 minút. Čelovka má ešte ďalšie dva svetelné módy. Jedným je núdzový vysielač SOS signálu – čo môže byť prospešné napríklad pri nehodách, kedy sa človek nutne musí venovať inej činnosti (záchrane a pod.). Čelovka v tejto funkcii signalizuje do okolia prenikavým a dostatočne intenzívnym svetlom, že je človek v núdzi a potrebuje pomoc. Posledným je mód červeného svetla, ktorý môže byť užitočný napríklad pri hľadaní rôznych predmetov počas noci, napr. v stane, kedy nechceme oslepiť svetlom seba ani iné osoby vyrušiť v spánku.

Celkovo hodnotím túto čelovú lampu veľmi dobe. Čo sa týka osvetlenia, doposiaľ som sa nestretol s čelovkou, ktorá napriek svojej strednej veľkosti a pomerne nízkej hmotnosti poskytuje pre mňa dostatočné osvetlenie. Uspokojí tak vyznavačov hikingu, trekingu, rovnako i vyznávačov behu, bežeckého lyžovania či pri iných, pre pohyb v teréne náročných outdorových aktivitách.

Plusy / mínusy:

+ bezkonkurenčná svietivosť vo svojej triede

+ výborný pomer cena / výkon

+ odolná konštrukcia

– chýba mi indikácia stavu batérií

– chýba mi jeden súvisle blikajúci mód

Čelovku Fenix HL30 R5 je možné zakúpiť v eshope kronium.cz za 44,90€.

FOTOGALÉRIA PRODUKTU

HORÁM ZDAR!

3 komentáre pre “FENIX HL30 R5 – test produktu”

  1. Erikdňa 07 okt 2014 čas 20:39

    Veľmi výkonná a malá čelovčička.
    Vážne túto čelovku si kúpili naši jaskyniari z klubu a sú s ňou veľmi spokojný lebo spája výkon a pritom praktičnosť malej čelovky.

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár