Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

apr 14 2014

Čelovka Fenix HL22 – test produktu

Autor

Čelovka Fenix HL22 - test produktu

Som typ človeka, ktorý čelovku využíva takmer denne. Nie, že by som denne vyrážal na dlhé pochody do prírody, po ľadovci, alebo skalné bigwally. To nie, ale na používanie tohto malého zázraku som si už naozaj zvykol. Okrem klasického využitia v prírode a pri kempovaní človek potrebuje každú chvíľu nájsť niečo na povale, pozrieť sa poriadne pod kapotu auta, narúbať večer drevo (nepýtajte sa ma, prečo som to neurobil za svetla), ísť skontrolovať žumpu, alebo čističku, nasadiť vypadnutú narážaciu maticu zo zadnej strany bouldrovky a ďalších minimálne 1000 + 1 vecí. Osobne preferujem malé ľahké univerzálne čelovky s dostatočným výkonom. HL22 teda presne zodpovedala mojim požiadavkam. Pôvodne som chcel spraviť porovnávací test s čelovkou iného výrobcu, no nakoniec som od toho upustil. V tomto prípade by to nemalo vôbec význam. HL22 je síce cenovo porovnateľná, ale výkonom je to úplne iná liga, úplne iné ihrisko, úplne iný šport.

HL22 je nástupcom čelovky Fenix HL21, pričom rozdiel medzi modelmi je predovšetkým vo výkone. Keďže som HL21 nikdy nepoužíval, nejaké vážnejšie porovnanie spraviť nedokážem. Svietidlo váži 64g a rozmerovo je na tom veľmi podobne ako štandardné čelovky tohto typu napríklad od Petzlu. Vyrába sa v troch farebných vyhotoveniach: šedo-čierna, žltá a zelená. Ja som si vybral zelený variant. Čelovka funguje na 1 (!!) tužkovú baterku.

Vodotesné otváranie je vymyslené formou závitu, čo je naozaj perfektné riešenie, minimálne v porovnaní s rôznymi vylamovačmi nechtov na, ktoré som bol zvyknutý. Navyše ja, ako „chirurg“, som vždy pri otváraní iných čeloviek hneď vysypal všetky baterky na zem a potom ich hľadal. Všeobecne znesie čelovka „ostrekovanie silnými prúdmi vody zo všetkých smerov“, podľa štandardu IPX-6. Nenosil som ju zatiaľ v daždi, tak som ju aspoň narval pod hadicu, všetko OK. Tlačítko zapínania je osadené vo vrchnej časti svietidla. Zapnúť ide bezproblémovo v rukaviciach i bez nich. Je rozumne zapustené, takže nehrozí samovoľné spustenie napríklad v batohu. Navyše pre zapnutie čelovky je nutné tlačítko podržať dlhšiu dobu, takže nájsť si čelovku zapnutú v batohu by malo byť skutočnou raritou, ak to vôbec je možné. Čelovka si po vypnutí pamätá ten naposledy spustený z troch režimov svietivosti. Prepínaním môže podať výkon 3 lumeny (53 hodín prevádzky), 45 lumenov (5,5 hodiny prevádzky), alebo 120 lumenov (1,5 hodiny prevádzky).



Okrem týchto štandardných režimov je tradične vybavená SOS módom, v ktorom dokáže blikať cca 15 hodín. Blikací mód sa spúšťa dlhým podržaním tlačítka zapínania. Výrobca deklaroval dosvit 90 metrov pri najsilnejšom režime, čo je pre mňa použiteľnejší údaj, ako informácia o lumenoch a tak som sa rozhodol vyskúšať či to je naozaj pravda. Vytvoril som si štyri stanovištia, pričom prvé a posledné boli od seba vzdialené presne 90 metrov. Na prvom som pripevnil do výšky cca 1,7 metra biely predmet veľkosti horolezeckej prilby a rovnako veľký predmet tmavomodrej farby. Modrý som umiestňoval skôr zo zvedavosti, pretože kontrast bol minimálny, ani som neočakával, že by bolo možné ho v tme spozorovať. Ďalšie stanovištia boli od prvého vzdialené 30 metrov, 60 metrov a spomínaných 90 metrov. Režim so svietivosťou 3 lumeny nemalo význam testovať, nakoľko je pravdepodobne určený skôr do stanu, alebo pri manipulácii s predmetmi v bezprostrednej blízkosti človeka. Pri režime 45 lumenov bolo z 30 metrov vidieť biely predmet bez problémov, modrý predmet s obtiažami. Pri režime 120 lumenov bolo z 30 metrov všetko absolútne jasne viditeľné.

Zo stanovišťa 60 metrov bolo biely predmet v režime 45 lumenov možné skôr tušiť, ako vidieť ale keďže som vedel kde je umiestnený, rozoznal som ho. Modrý absolútne bez šance. Režim 120 lumenov je silný ako refletor na futbalovom štadióne a zo 60 metrov bolo možné biely predmet nielen vidieť, ale v pohode aj odfotiť. Modrý som skôr tušil ako videl.

Na posledný pokus som bol zvedavý najviac. 90 metrov malo ukázať či deklarovaný výkon zodpovedá realite, alebo je to len marketingový ťah výrobcu. Pri maximálnom výkone čelovky je na vzdialenosť 90 metrov možné rozoznať biely predmet veľkosti horolezeckej prilby. Toto ma naozaj posadilo na zadok. Musím síce otvorene priznať, že som vedel kam sa mám pozerať a chvíľu som musel zaostrovať a predmet bol len naozaj drobná šmuha, ale bolo možné ho rozoznať. Klobúk dole. Na druhú stranu ale kužel svetla na 90 metrov dokázal osvietiť dobrých 15 metrov široký pás, v ktorom s ľahkosťou identifikujete ľudskú postavu, alebo akýkoľvek väčší predmet. Išiel som ďalej a zistil som, že deklarovaných 90 metrov nebolo nadsadených, ale konzervatívne zvolená istota. Reálne som pri teste pozoroval dosvit 95 – 100 metrov. Tu by už ale bolo diskutabilné, čo všetko by malo byť z danej vzdialenosti vidieť a tak to s kľudným svedomím nechám tých 90 – 95 metrov.


Absolútnym plusom tejto čelovky je jej výkon, ktorý prekonáva všetko čo som si od takto drobného svietidla dokázal predstaviť. Čelovka má digitálne upravený výkon tak, aby počas slabnutia batérie nepoľavoval na svietivosti, ale udržal daný výkon na príslušnej úrovni až do úplného vybitia. Túto vlastnosť treba mať na zreteli a pamäti. Môže to byť totiž dvojsečná zbraň. Mňa síce znižovanie svietivosti vždy rozčulovalo, ale na druhej strane ma aspoň upozornilo na skutočnosť, že batérie dochádzajú. V tomto prípade je potrebné byť pripravený a vybavený pre istotu náhradnou batériou pre prípad, že čelovka prestane svietiť. Výmena však vďaka šróbovaciemu uzáveru môže prebehnúť doslova aj poslepiačky. Pri použití je samozrejme potrebné zvoliť kvalitnú tužkovú baterku, nie budget kvalitu z Kauflandu. Najlepšie výsledky by mala ponúknuť líthiová batéria Energizer L91 Ultimate (cca 2 € / kus). Moje odporúčania teda smerujú k turistom, vysokohorským turistom, horolezcom, skialpinistom, záchranárom a všetkým športovcom aj nešportovcom, ktorí dokážu oceniť jej parametre. Pri náročných zostupoch, alebo hľadaní zlaňákov v stene Vám jej výkon príde určite vhod. Rovnako dobrá je však aj pre domáce použitie. Ak by som mal na tejto čelovke nájsť niečo, čo by som jej vytkol, bolo by to snáď len to, že uchytenie tela čelovky na popruh je riešený tak, ako je zobrazené na fotografii.

Na jednej strane to umožňuje rýchle nasadenie, ale na druhej strane môže zadrhávať o popruh a spôsobiť jemné páranie. (viď. foto) Túto skutočnosť rozhodne nepovažujem za závažný nedostatok a je trochu aj o osobných preferenciách užívateľa. Ja som tento systém doslova nenávidel na jedných membránových nohaviciach, takže mám asi ešte od tej doby k nemu určitú antipatiu.

Zo svietidiel, ktoré sú na trhu možno nemá Fenix HL22 najergonomickejší tvar, alebo najdlhšiu dobu svietivosti. Rozhodne však disponuje vlastnosťami, ktoré nie je možné prehliadnuť. V danej cenovej kategórii je to poriadny tiger a svojím výkonom v danej triede určite ušiel konkurencii. Výborný pomer cena / výkon.

Testoval: Peter

Čelovku Fenix HL22 je možné zakúpiť v eshope kronium.cz za 34,90€.

FOTOGALÉRIA

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár