Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

sep 15 2007

Víkend v Mŕtvych horách

Autor

Víkend v Mŕtvych horách

V okresanej zostave oproti pôvodnému plánu sa zúčastnili členovia Hikers teamu Fidžo a Ľubošš ďalšieho podujatia organizovaného CK Rokošport. Spolu s nami sa zúčastnil ešte Ľuboš, náš kamarát už z niekoľkých spoločných akcií na horách. Víkendové podujatie bolo nasmerované do rakúskych Álp, konkrétne do oblasti mŕtvych hôr (Totes Gebirge).

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Dátum :
08.-09.09.2007
Organizátor :
CK Rokošport
Doprava :
BUS
Ubytovanie :
Chata Prielschutzhaus
Strava :
Vlastné zásoby,
možnosť na chate

Oblasť mŕtvych hôr je situovaná východne od Dachsteinu. Je tu množstvo horských svahov a lúk posiatych nádhernými kvetmi, mnohopočetné čriedy kamzíkov a v údoliach veľké jazerá, množstvo vodopádov a rieky s priezračnou vodou. Nad úrovňou lesa sa dvíhajú belostné vrcholy Spitzmauer 2446 m, a najvyšší vrchol mŕtvych hôr Grosser Priel s mohutným 8 m vysokým krížom na vrchole. Na oba vrcholy sa dá vystúpiť normálnou trasou bez akejkoľvek špeciálnej výzbroje alebo nádhernými adrenalínovými zabezpečenými cestami.

Odchod z Bratislavy bol naplánovaný v sobotu v noci o 1:30 po našom nalodení do autobusu, ktorý smeroval z Prievidze sme vyrazili o niečo neskôr. Nočnú cestu autobusom sme si skrátili prevažne rozhovormi a nejakým tým pivkom. Po približne dvoch prestávkach sme približne 7:00 ráno dorazili do východiskového bodu, ktorým bola rakúska dedinka Hinterstoder 591 m. Nielen predpovede počasia, ale aj reálny pohľad z okna autobusu predznamenával pesimistický vývoj počasia. Po približne hodinovej pauze na raňajky a nabalenie batohov sme zahájili výstup k chate Prielschutzhaus 1420 m. Cesta viedla za stáleho dažďa najskôr cestami a chodníkmi, ktoré neboli nejako zvlášť náročné. Postupne sme sa približovali k záveru údolia čo predznamenalo začiatok stúpania ku chate. Stúpali sme prevažne traverzmi v otvorenej krajine, pričom chodník míňal a križoval množstvo nádherných vodopádov. Vodopády boli hlučné a dravé najmä v dôsledku množstva vody z dažďa a topiaceho sa snehu vo vyšších partiách pohoria mŕtvych hôr. Napokon sme opustili otvorenú krajinu a turistický chodník vstúpil do lesa pričom prevažne križoval nákladnú lanovku vedúcu na chatu, ktorá zabezpečovala logistické zásobovanie chaty. Po približne trojhodinovom výstupe sa nám podarilo doraziť na chatu v okolí, ktorej sa nachádzalo asi 30 cm snehu. Po zahájení sušenia premoknutých vecí sme sa dozvedeli, že vrcholy, ktoré boli cieľom nášho podujatia sú nedostupné. Spôsobovalo to množstvo ťažkého vlhkého snehu, ktorý sme nazvali ako „vajcový“ tzn. siahajúci niekde ku pásu a taktiež množstvo spadnutých a hroziacich lavín.

Po ubytovaní sme teda boli nútení zvoliť namiesto výstupu na Spitzmauer náhradný program. Mimochodom počas tohto podujatia som oslavoval svoje „33.“ narodeniny a tak o náhradný program bolo postarané. Okrem iného sme absolvovali aj turistické bingo, v ktorom sa mi podarilo nezištnou náhodou vyhrať švajčiarský turistický nožík. Týmto sa chcem všetkým zúčastneným na podujatí poďakovať za priania k mojim narodeninám najmä však Filipovi za perfektné venovanie a darček k narodeninám.

Druhý deň podujatia v nedeľu po zobudení, naraňajkovaní sme zvažovali ďalší postup. V počasí, ktoré nezaznamenalo žiadne zlepšenie boli len dve možné varianty zahájiť zostup k autobusu, alebo sa pokúsiť aspoň o čiastočný výstup spôsobom „pokiaľ sa bude dať“. Napokon boli úspešné obe varianty tak sme sa rozdelili na dve skupiny. Prvá výstupová sa dostala približne 400 výškových metrov nad chatu a druhá, v ktorej som bol ja, Filip a väčšina zúčastnených zahájila zostup.

Približne 15:30 sa obe skupiny stretli pred autobusom a zahájili sme presun späť domov. Cestu domov sme si ešte spríjemnili turistickou tombolou a sledovaním DVD z predchádzajúcej akcie v mŕtvych horách. Na záver môžem skonštatovať, že aj zlé počasie, resp. neúspech v podobe nedosiahnutých vrcholov môže vykompenzovať výborná partia a nálada a to sa na tom to podujatí aj v plnej miere naplnilo. Obzvlášť sa chcem poďakovať Ivovi a Peťovi za sprievodcovské služby a schopnosť napriek zlému počasiu navodiť perfektnú náladu a atmosféru u zúčastnených turistov.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

Nie je možné pridať komentár.