Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

okt 05 2007

Hory v okolí Lago di Garda

Autor

Hory v okolí Lago di Garda

„Už sa to začína trhať!!!“ upozorňuje Maťo už poniekoľký krát, súčasne ukazujúc na malý modrý ostrovček na oblohe plnej dažďových mrakov plávajúcich nad horolezeckým mestečkom Arco (85 m.), nachádazjúcim sa v oblasti Gardského jazera /Lago di Garda/ v Taliansku. Uvedené mestečko sa stalo na 6 dní „základným táborom“ pre členov výpravy „Hory v okolí Lago di Garda rukami – nohami“ organizovanej CK ROKOŠPORT.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Dátum :
25.-30.09.2007
Organizátor :
CK Rokošport
Doprava :
2x MINIBUS
Ubytovanie :
Kemp v Arcu
Vybavenie kempu :
WC, sprchy, umyvárka,
baby room, elektrika,
obchodík, kurty, lezecká stena...
Strava :
Vlastné zásoby,
pizzerie, reštaurácie,
supermarkety...
Mapa :
Kompass č. 096; 102,
M 1:35000; 1:50000

25.09.2007. Hodiny ukazujú 07:45 a z Bratislavy začínajú ukrajovať prvé kilometre trasy Viedeň – St. Pölten – Linz – Salzburg – Insbruck – Brennerský priesmyk – Bolzano – Trento – Arco dva deväťmiestne Peugeot-y obsadené po via ferratách dychtiacimi nedočkavcami. Presun je bezproblémový, fajn hudba navnadzuje pravú dovolenkovú atmosféru. Rakúsko spolu s Nemeckom nám ukazuje svoju daždivú a studenú tvár, naopak Taliansko nás vrelo víta príjemným teplým počasím, akoby tam ani iné nevládlo… Fajn atmosféru z rozbiehajúcej sa večernej diskotéky nám kazí podráždená občianka Spolkovej republiky Nemecko.

26.09.2007. Budíček spôsobený dažďom nám príliš optimizmu nedodáva. Plán na dnešný deň, via ferrata Sentiero attrezzato dei Colodri alebo inak via ferrata Cima Colodri musíme teda pár krát posunúť. Čas si zatiaľ krátime hudbou znejúcou z reproduktoru hlavného stanu a občianka je tu opäť… Poobede však vyrážame. Samotná ferrata obtiažnosti A/B až B/C (krátky úsek na konci) vedená impozantnou skalnou stenou vpravo od hradu Arco je ľahúčka, krátka (cca 60 min.), s prevýšením 300 metrov, výborne zaistená, vhodná aj ako nočná prechádzka s veľmi krátkym nástupom priamo od kempu Arco a ponúka nádherné výhľady na Gardské jazero. Po úspešnom výstupe pokračujeme k cvičnej skalke, kde absolvujeme kurz lezenia i zlaňovania. Do kempu zostupujeme cez peknú historickú časť mestečka Arco, niektorí sa zastavujeme v botanickej záhrade, obdivujúc palmy, citrusy, sekvoje…

27.09.2007. Zobúdzajúc sa do uplakaného rána rozmýšľame čo podnikneme. V pláne je okružná trasa spojená s via ferratou dell’Amicizia na vrchol Cima SAT (1246 m.) alebo via ferratou Fausto Susatti na Cima Capi (909 m.) nad mestom Riva del Garda (66 m.). Po krátkej dopoludňajšej zastávke v jaskyni Grotta Cascata Varone, vypršaní sa a potrhaní mrakov o 13:00 ideme do toho. Uvidíme, čo z toho bude. Z Riva del Garda stúpame postupne k veži Bastione, odkiaľ si fotíme panorámy okolitých hôr s vrcholmi jemne pocukrovanými snehom. Odtiaľto pokračujeme popri kaplnke Santa Barbara (625 m.) až k nástupu na ferratu dell’Amicizia. Tu však volíme „Čelom vzad“ z dôvodu pribúdajúcich mrakov a mokrého vápenca. Ideme ešte kúsok a pri zostupe nás zasiahne krátko trvajúci ale o to viac intenzívny krúpec. Rýchlo obliekame vrchné vrstvy na báze GORE, HYDRO, SYMPA a neviem ešte akého TEX-u. Večeru si vychutnávame v pizzerii pri kempe. Fakt dobrá pizza.

28.09.2007. Čo sa týka obtiažností ferrát, začína sa jemne priostrovať. Na programe dňa je osem až deväť hodinová okružná túra na vrchol Monte Casale (1636 m.) ktorej hlavným bodom je via ferrata Che Guevara – II. Po príchode do obce Pietramurata (248 m.) nám počasie opäť nepraje a tak je predostretý návrh urobiť v popoludňajších hodinách veľmi známu a náročnú via ferratu Monte Albano a spomínaný okruh preložiť na ďalší deň. Všetci súhlasíme. Čakanie na lepšie počasie si krátime v kempe spevom a tóninami vychádzajúcimi z Maťovej hamoniky. Počasie nám praje a tak približne o 13:30 to ideme risknúť. Našim cieľom sa stáva športová, náročná zaistená cesta vedená stenou na vrchol Monte Albano (660 m.) nad mestečkom Mori (197 m.). Stenou približne 200 metrov vysokou vedie takisto množstvo náročných horolezeckých ciest. Parkujeme v centre mestečka, odtiaľ popri kostolíku Madonna di Monte Albano sa dostávame k nástupu na ferratu (400 m.). Trvá nám to asi pol hodinu. Nahodenia sa do výstroja, „posledné pomazanie“ a hurá na to!

Monte Albano. Jedná sa o veľmi náročnú cestu obtiažnosti C/D – D, skutočne určenú len pre pokročilých lezcov. Po pár minútach lezenia je pre tých, ktorí precenia svoje schopnosti, možnosť opustiť ferratu zostupovou cestou. Tiahle vzdušné traverzy s vychutnaním si hĺbky steny a ocenením všetkých možností istenia sa, kolmé komíny, vypuklé bruchá na stene a železný mostík robia z tejto zaistenej cesty skutočnú lahôdku, ktorá poriadne prevetrá fyzické i psychické sily a zdvihne hladinu adrenalínu. Po cca troch hodinách boja si na vrchole celí šťastí podávame ruky a okamžite ešte nevydýchaní zapíjame úspech. Krátky nástup, miestami extrémna technická náročnosť, únikové zóny a rýchly zostup robia z tejto cesty veľmi atraktívny cieľ. Večer trávime oslavou úspešného výstupu. Asi hlučne, pretože „dozorca“ kempu nás prichádza skľudniť. Dokonca nad našimi stanmi záhadne zhasne lampa.

29.09.2007. „Čo náročnejšie ako Monte Albano nám ešte môže byť ponúknuté?“ pýtame sa sami seba po príjazde a zaparkovaní áut na parkovisku medzi autovrakoviskom a kameňolomom na konci obce Pietramurata smerom na Sarche (249 m.). Z parkoviska zahajujeme približne deväťhodinový okruh na vrchol Monte Casale začínajúci dlhou tiahlou via ferratou Che Guevara – II. Cesta k nástupu je označená tabuľou a vedie nízkym borovicovým lesom popri kameňolome. Samotná ferrata je technicky náročná v prvom úseku, obtiažnosť B/C, potom jemne začína strácať na atraktivite, pretože pozostáva z dlhých tiahlych, trocha nezáživných pasáží, ktoré prekonávame miestami bez istenia aj keď nám spŕchlo a stena je niekde vlhká a šmykľavá. Výstup na vrchol, zahalený v hmle, trvá asi 5 hodín. Keďže tu nie je žiaden zdroj vody, odporúčame vziať si so sebou dostatočné množstvo tekutín, vody, piva… Po vrcholových fotkách nasleduje cca 2,5 hodinový zostup cestou do Sarche, označenou červene a číslom 427. Zostupom do Sarche postupne odhaľujeme odpoveď na otázku uvedenú na začiatku odseku. Je ňou via ferrata Rineto Pisetta na Cima Garzolet (971 m.). Bývalá lezecká stena obtiažnosti 5, momentálne „vyferatovaná“ kolmica sa dominantne týči nad Sarche. Veríme, že v oblasti Lago di Garda nie sme posledný krát…

30.09.2007. Ráno náš čaká balenie, zloženie stanov, spoločné záverečné foto, výmena adries, telefónov a môžeme teda nabrať kurz domov. Cesta späť je rovnaká ako príjazdová cesta, avšak s jedinou výnimkou, a tou je opačný smer. Vo večerných hodinách teda šťastne prichádzame na Slovensko.

Záverom si dovoľujem opäť vyjadriť srdečné poďakovanie Maťovi a Kike z CK ROKOŠPORT za perfektný zájazd, vynikajúce inštruktorské služby a samozrejme za výborné i promptné reagovanie na vzniknuté situácie spôsobené nie príliš vydareným počasím; ostatným účastníkom zájazdu za super náladu a atmosféru, no najmä za to, že hoci počasie bolo ako bolo, neprepadali sme beznádeji, ale nás to zomklo a dokázali sme si z toho dokonca robiť srandu.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

Nie je možné pridať komentár.