Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

jan 28 2013

Ski Orava 2x

Autor

Ski Orava 2x

Keďže moja manželka pochádza z Oravy, zvykneme tam tráviť víkendy u svokrovcov na chalupe v Čimhovej. Pani zima je v plnom prúde, snehová nádielka je v štýle „aľe nám ho naj… napadalo“, neostáva mi teda nič iné, len ochutnať lyžiarske svahy Hornej Oravy. Rozhodol som sa pre dve menej známe strediská, a to Lyžiarske stredisko Nižná a Lyžiarske stredisko Vitanová. Na nasledujúcich riadkoch vám ich priblížim tak, ako na mňa zapôsobili prvým dojmom. Prvý dojem zvykne byť dôležitý, nielen v hodnotení lyžiarskych stredísk.

Stredisko Nižná – Skicentrum Uhliská

Web: Podrobné info

V piatok po práci rýchlo pobalíme veci, pretože chcem stihnúť večerné lyžovanie. Dané stredisko ponúka večerné lyžovanie v stredu, piatok a sobotu od 18:00-21:00 hod. K vysvietenému svahu prichádzam krátko po šiestej, po kratšom blúdení a hľadaní tej správnej prístupovej cesty. Tu hneď poukážem na slabšie značenie strediska popri hlavnom ťahu smerom od Tvrdošína a súčasne i od Dolného Kubína. Domáci a GPS-kári poznajú, uličiek obce Nižná neznalí vždy nemusia trafiť na prvý pokus. Dobrý tip, v smere od Kubína odbočte za ľavotočivou zákrutou ešte pred zastávkou autobusu a železničným priecestím doprava. Tam sa už navádzacích tabúľ nezbavíte. V smere od Tvrdošína je to tak isto, len všetko vykonajte za priecestím i zastávkou a odbočujete doľava. S parkovaním nie je problém, miest je tu dosť. Kupujem si dvojhodinový lístok za 8,5 € plus 3 éčka záloha na kartu. Hore svahom vás vyvezie klasická kotva pre dve osoby, samozrejme môžete ísť aj sám. Po cca 6-7 minútach ste hore a pred vami je 1400 m zjazdovky smerom dolu. Zjazdovka je výborne upravená, členená na ľahšie i ťažšie pasáže s možnosťou lyžovania na vedľajších menších svahoch. Čo veľmi oceňujem, chválim, uznávam, smekám klobouk a výborne hodnotím je jej šírka. Žiadny úzky slíž, 50-70 m do šírky, jednoducho poriadny pľac. Počas lyžovania vám do cesty nevbehne žiaden samo rastúci strom alebo krík… ktoré nebolo možné odstrániť, pretože „silní ochranári“ by boli schopní kvôli výrubu si vyžiadať audienciu snáď i u prezidenta. Náročnosť zjazdovky je hodnotená farbou červenou, stredná obtiažnosť, myslím, že môže byť. Keď to zhora poriadne pustíte, tak v záverečnej pasáži pokojne môžete atakovať 80 km/h rýchlosť. Dosť dobré. Súčasťou strediska je možnosť ubytovania priamo pri svahu, takisto je k dispozícii reštaurácia a koliba /pozor, v ponuke nie je horec, hodnotím teda negatívne, ale na druhej strane ceny nie sú vôbec premrštené, v rýchlosti pivo, borovička, vodka 1 €, becherovka, demänovka, plzeň 1,5 €, ceny jedla som neriešil/, požičovňa výstroja, detský vlek, lyžiarska škola, bezplatné parkovanie, samostatná budova s WC. Umývadlá, batérie, podlaha, pisoáre vyblýskané, teplúčko, radosť vykonať potrebu. Záverom môžem smelo konštatovať, že návštevou predmetného strediska chybu určite neurobíte a užijete si veľmi dobrú lyžovačku za rozumné ceny. Cez deň i večer. Skitouring povolený. Odporúčam.

Sobota na Orave je charakteru pracovného, inak to nebolo ani u nás. V nedeľu však už krátko po deviatej ráno si kupujem trojhodinový lístok v stredisku Vitanová.

Stredisko Vitanová

Web: Podrobné info

Stredisko ma privíta polojasným počasím, tuším výbornú lyžovačku. Stredisko nájdete za obcou Vitanová v smere na Oravice. Nahodím sa do výstroja, trojhodinový lístok ma vyjde na 11 €, 3 evri je záloha na kartu. Dopravným prostriedkom na lenivé zadky lyžiarske je štvorsedačka. Po cca 7 minútovej jazde, spojenej s kochaním sa pohľadmi na blízke, bielou perinou pokryté Roháče, Západné i vzdialenejšie Vysoké Tatry, vystupujem. Ski Vitanová sa pýši sloganom : „Stredisko s najkrajším výhľadom na Tatry“ Asi to tak i bude. Tatry vidno už zo sedačky, z hornej stanice je výhľad ešte lepší. Pohodlne rozoznávam Belianky, Vysoké, Západné, Roháče, vidno i najznámejšie poľské štíty. K identifikácii mi poslúži informačná panoráma 🙂 Na hornej stanici sa nachádza občerstvenie s možnosťou sedenia vonku a nasávania… slnečných lúčov. 5 zjazdových tratí, od 1100 až po 1800 m dĺžky, náročnosťou modrá až červená, dostatočne široké, kvalitne upravené i umelo zasnežované, členené na ľahšie i náročnejšie časti, vám umožnia plnohodnotne si vychutnať kvalitnú lyžovačku. Opäť to môžete rozpáliť už zhora a virtuálny rýchlomer vám v závere ukáže opäť cca 80 km/hod. Jednoducho paráda. Samozrejmosťou strediska je samoobslužná reštaurácia /pre zmenu v rýchlosti ceny jedla, guláš 3 evri, halušky 3,20, ale ani tu nemajú horec, škoda…/, požičovňa výstroja, lyžiarska i snowboardová škola, bezplatné parkovisko s dostatočnou kapacitou, detský vlek, WC, ubytovanie priamo pod svahom, ski servis. Záverečné hodnotenie strediska je podobné tomu v Nižnej, takisto vrelo odporúčam. Kvalitná lyžovačka za rozumné ceny, vhodná i pre rodiny s deťmi, ale len cez deň. Skitouring povolený.

Cieľom predchádzajúcich riadkov nebolo vzájomné porovnávanie dvoch stredísk, ale poukázanie na to, že na Slovensku sa dá kvalitne vylyžovať i v menej známych strediskách. Obe strediská pôsobia veľmi príjemne, kompaktne, čisto a útulne. Keď k tomu pridáme možnosť lacného ubytovania v penziónoch či na súkromí /zimmer freie, noclegi/, ktorých je v okolitých obciach požehnane, vychádza mi z toho, že i slovenská rodina si môže dopriať radosť zimnej dovolenky spojenej s lyžovačkou. Poliaci a Česi sú totiž na každom kroku. Čo mi však osobne chýba, je, vymyslím si názov, jednotný „SKIPASS HORNÁ ORAVA“, ktorý by bol využiteľný nielen vo všetkých dostupných strediskách na okolí, ale by umožnil zľavnený vstup do bazénov v Oraviciach, ďalej zľavy na miestnu dopravu i stravovacie a ubytovacie služby…

Na záver už len vyslovujem poďakovanie mojej manželke za dopravné služby do jednotlivých stredísk a späť.

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU


HORÁM ZDAR!

2 komentáre pre “Ski Orava 2x”

  1. vieradňa 21 feb 2013 čas 18:59

    krásne zábery

  2. karabasterdňa 29 jan 2013 čas 10:41

    si mi narobil chute 🙂

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár