Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

feb 22 2011

Dušanov memoriál

Autor

Dušanov memoriál

Koncom decembra 2010 uplynul rok od vtedy, ako sme sa naposledy rozlúčili s človekom, ktorého život sa niesol v znamení športu, hôr, kamarátstva, smiechu, dobrej nálady a pohody – Duško Hajdúch. My, ktorí sme ho poznali ako človeka bytostne spojeného s horami sme sa preto rozhodli na jeho počesť zaviesť tradíciu zimných výstupov – Dušanov memoriál. Tohtoročný 1. ročník sa uskutočnil tento víkend výstupom na Zbojnícku chatu vo Vysokých Tatrách, keďže Dušan tu pôsobil ako horský nosič. Cez víkend 10.-12.12.2010 sa nás tak zišlo 11 zbojníkov, aby sme si pripomenuli a uctili pamiatku tohto skvelého človeka. Výstupové podmienky boli vzhľadom na počasie náročné, o to milšie a vrúcnejšie však bolo samotné stretnutie.

Prví zbojníci v zostave Ľubošš, Klára, jej dcéra Anetka a Majky sa vydali na zboj už v piatok. Počasie z rána naznačovalo, že podmienky na výstup by snáď mohli spadať do kategórie “To sa bude dať celkom v pohode”. Veď sa aj dalo, hlavne počas jazdy pozemnou lanovkou zo Smokovca na Hrebienok… a odtiaľ už po vlastných za ešte celkom znesiteľného počasia. To sa prudko zmenilo po opustení pásma lesa. Padla hustá hmla, viditeľnosť minimálna, nafúkaný sneh sa prepadával i pod snežnicami a mráz… Do tohto orchestra prírodných živlov sa pridal ešte ako sólista silný vietor, ktorý nám narobil nemalé problémy s udržaním stability. Nakoniec po ťažkom boji sa nám podarí dosiahnuť chatu okolo tretej popoludní. Čas do večere si krátime rozhovormi, na chate okrem obsluhy nie je nik. Po výdatnej večeri príjemne unavení zaspávame ako batoľatá.

Sobotné ráno, približne 06:45. Napoly otvorené oko zbadá cez okno jasnú oblohu. V okamihu som oblečený, pobudím ostatných a onedlho si vychutnávame nádherné scenérie východu slnka. Taká malá odmena za piatkový výstup. Keďže zvyšok zbojníkov – Gabča, Andrej, Mojo, Zuzka, Miška a ďalší – má doraziť až popoludní, doobeda si vybehneme na špacír pod Prielom a okolo Pustého plesa. Z diaľky nás pozoruje kamzík samotár. Poobede dorazí aj zvyšok skupiny. Vysmiati, veď aj majú dôvod, išlo sa im určite pohodlnejšie. Nasleduje zvítanie sa, objatia a tak ďalej, veď to poznáte. Keďže hlavný dôvod pobytu na Zbojníčke je pripomenutie a uctenie si Dušanovej pamiatky, členovia a priatelia klubu TRIAN ŠK UMB BANSKÁ BYSTRICA priniesli krásnu spomienkovú plaketu. Spoločne si všetci minútou ticha uctíme Dušanovu pamiatku. Pekné gesto prejavia aj ostatní návštevníci chaty a pridajú sa.
Keďže všetko má svoj koniec, tak v nedeľu ráno aj my opúšťame prívetivé prostredie Zbojníčky. Opäť v nevľúdnom počasí navyše miestami po pás v snehu, ktorý nepretržite padal od soboty večera. Priatelia, verím, že tradícia nezanikne a v roku 2011 sa opäť stretneme v podobnom duchu.
Slovinsko 2005, Dolomity 2006, Expedícia Elbrus 2008 a mnoho iných podujatí… Duško, JE pre nás cťou, že sme ťa mohli spoznať!

FOTOGALÉRIA K PODUJATIU

HORÁM ZDAR!

2 komentáre pre “Dušanov memoriál”

  1. Filip Tužinskýdňa 23 feb 2011 čas 08:11

    Krásne fotky….tento rok sa musím pridať!!!
    Najkrajšia je panoráma Prostredného hrebeňa…to by som si kľudne dal zarámovať a šup s obrazom na stenu.

  2. karabasterdňa 14 dec 2010 čas 10:51

    A Lubošš si konečne zobral snežnice !! 😀 😀 😀 Krásna akcia. Super fotky.

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár