Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

dec 05 2018

Test zoomovacej čelovky Fenix HL40R

Autor

Test zoomovacej čelovky Fenix HL40R

Výrobca (Fenix) za posledné roky (aj na podnety užívateľov) svoje svietidlá vylepšuje, integruje do nich nové funkcionality a tak tu máme HL40R – nabíjaciu čelovku so zaostrovaním. Nabíja sa ako mobil, zaostruje ako objektív fotoaparátu a to všetko je schované v kompaktnom tele, ktoré sa zmestí do dlane.

Ako prvé ma na nej zaujal zmenený hlavový popruh, ktorý okrem príjemnej farebnej zmeny zaznamenal hlavne funkčné a bezpečnostné vylepšenie. Rozdelením popruhu po dĺžke vpredu aj na temene sa zlepšil komfort nosenia, pričom nastavenie jeho dĺžky sa dá teraz jednoducho spraviť dvoma prstami aj v tenkých rukaviciach. Použitie reflexného vzoru po celom obvode popruhu ocení určite každý, kto sa pohybuje blízko ciest, alebo ich križuje pri svojich aktivitách.
Reálna hmotnosť čelovky 116 g (oproti výrobcom udávaných 130 g) nespôsobuje pri normálnych tempách poskakovanie ani iné rušivé prejavy. Popruh doťahujem viac len pri rýchlejších zbehoch, keďže fyzika nepustí. Rozmerovo ide stále o kompaktnú čelovku, ktorá sa ešte vôjde do dlane, takže ju dokážete preniesť aj vo vreckách oblečenia.

Ďalšou zaujímavosťou tejto čelovky je premiérovo použitá zaostrovacia optika (TIR – Total Internal Reflection), prevzatá z taktického radu svietidiel Fenix. Principiálne po vzore fotoobjektívov mení ohniskovú vzdialenosť svetla emitovaného z diódy na sledovaný objekt. Po niekoľkých pokusoch výrobcu s rozptylkou ako aj s dvojreflektorovým konceptom čeloviek, toto považujem za celkom vydarený krok vpred. Aj keď musím jedným dychom dodať, že k dokonalosti má tento systém ešte kus cesty pred sebou. Hlavne v strednom pásme zoomu vytvára TIR optika pre mňa rušivú kružnicu vo svetelnej stope, i keď táto na vzdialenosť 3 a viac metrov zaniká. Osobne radšej na blízko viac využívam krajné zaostrovacie polohy.

Tuhosť aj plynulosť otáčania zaostrovacieho prstenca s vrúbkovaním je akurátna a zvládnuteľná aj v rukaviciach. Upozorňujem, že čelná plocha tela čelovky pod prstencom slúži ako chladič pre diódu, ktorá ju pri najsilnejšom režime (600 lm) aj patrične využíva. Pri viacnásobnom zapnutí burst režimu v krátkom čase Vás pri následnom zoomovaní môže prekvapiť pálenie prstov.

Použitím rokmi overených materiálov (tvrdený plast + letecký hliník) je zabezpečená dostatočná odolnosť (IP66) voči rozmarom počasia ako aj prípadným držkopádom. Vyhotovenie je presné a ani mokrá čelovka nevydáva žiadne rušivé zvuky.

Indikácia stavu nabitia/nabíjania lítium-polymérového akumulátora je dizajnovo veľmi elegantne a pritom funkčne výborne vyriešená štyrmi podlhovastými modrými ledkami, zapustenými na rozhraní hliník-plast pod ovládacími tlačidlami. Po použití čelovky hneď vidím, či zvládne ešte posvietiť aj nabudúce, alebo ju dám radšej rovno na nabíjačku. Osobne to robím vtedy, keď mi zostávajú svietiť dve zo štyroch stavových lediek (40 ÷ 60 %), aby som nabudúce mohol viacnásobne využiť aj najsilnejší burst režim. Takto je za približne 1,5 hodiny opäť plne nabitá. Pri jednej blikajúcej stavovej ledke (<20 %) je tento čas dvojnásobný.

Ovládanie svetelných režimov cez dve na vrchu čelovky zapustené gumené tlačidlá je intuitívne, presné a bezproblémové aj v rukaviciach. To, že je jedno väčšie (2/3) a druhé menšie (1/3) moc nepostrehnete, preto skôr používam označenie pravé a ľavé. Krátkym stlačením ľavého sa rozsvietia modré ledky aktuálneho stavu nabitia akumulátora, dlhším podržaním sa zapne čítací režim (4 lm). Opätovným stlačením sa dostávame do režimu SOS (30 lm). Podržaním pravého tlačidla sa dostaneme k najslabšiemu z hlavných režimov (30 lm), opakovaným stláčaním k druhému (70 lm), tretiemu (130 lm) a nakoniec najsilnejšiemu (300 lm).

Dlhším podržaním sa na jednu minútu zapne burst režim (600 lm). Musím spomenúť, že pri prechode do burst režimu čelovka na dve sekundy zhasne. Pri behu v členitom teréne to je príliš dlho na to, aby človek nezakopol a neotestoval jej nárazuvzdornosť.
Súčasným zatlačením oboch na štyri sekundy sa aktivuje softvérový zámok tlačidiel a čelovka štyrikrát blikne. Následne pri stlačení ktoréhokoľvek tlačidla toto zopakuje, čo nepovažujem za najlepšie riešenie, keďže takto vám môže v batožine pri dlhšom transporte zbytočne poblikávať celú cestu. Odomknutie prebieha rovnako súčasným podržaním oboch tlačidiel, pričom sa čelovka zapne do čítacieho režimu (4 lm).

Nastavenie sklonu svietenia je možné v desiatich krokoch v rozmedzí vodorovne – horizontálne už overeným kĺbovým uložením monobloku na čelovej spone. Fixácia jednotlivých polôh sa samovoľne nemení ani pri prudších dopadoch/zmenách pohybu tela.

ZÁVER:
Z pohľadu bežca ide o model vhodný na jedno až dvojhodinové tréningy v období rýchlejšieho stmievania sa (október ÷ marec), prípadne neskoré trailové výbehy. Použitá výkonná LED Cree XP-L HI nesklame ani v náročnejšom teréne, aj keď v tomto prípade je časovo obmedzená zhruba na jednu hodinu (300 lm + burst). Na otvorenom priestranstve poľných ciest dokáže dostatočne svietiť až 10 hodín (130 lm). V kombinácii so zaostrovacou optikou ide o užívateľsky veľmi silný nástroj, ktorým si možno nastaviť ako intenzitu tak aj šírku kužeľa a mať tak cestu pred sebou osvetlenú takpovediac na mieru. Či je integrovaná batéria výhodou alebo nevýhodou už nechám na každého posúdenie.
Celkovo sa mi koncepcia tejto čelovky páči a odporúčam ju každému, kto čelovku využíva na dennej báze a potrebuje kvalitu a spoľahlivosť.

Čelovku Fenix HL40R je možné zakúpiť v e-shope kronium.cz za 59,90 €.
Odkaz na eshop kronium (Fenix HL40R)

FOTOGALÉRIA PRODUKTU

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár