Tím Hikers

Kalendár podujatí

Návštevná kniha

Tím Hikers
Kalendár podujatí
Návštevná kniha

Niekoľko slov o nás, o našom vzťahu a postoji k horám.

V tejto časti môžete nájsť pripravované podujatia jednotlivými členmi nášho tímu.

Ak by ste nám chceli len tak niečo všeobecné odkázať, môžete učiniť tu.

nov 20 2012

Test produktov Lurbel – termoprádlo, ponožky

Autor

Test produktov Lurbel - termoprádlo, ponožky

V poslednom čase zisťujem, že existuje podstatne viac firiem produkujúcich outdoorové vybavenie, ako som vôbec tušil. LURBEL, to sú tí čo vyrábajú balzam na pery? Pár mesiacov dozadu by som asi takto, alebo veľmi podobne reagoval na zmienku, alebo otázku o tejto značke. Keďže vekom naberám skúsenosti dnes už viem, že LURBEL je španielsky výrobca prádla pre rôzne druhy športových aktivít. Ich produkty sú určené pre športovcov a aktívnych ľudí venujúcich sa štandardnému behu, trail – runningu, cyklistike a triatlonu, outdoorovým aktivitám (turistika, VHT, horolezectvo), alebo skrátka ľuďom vedúcim aktívny, so športom prepojený život. Dostal som možnosť vyskúšať si produkty tejto značky na vlastnej koži a touto cestou by som sa rád s Vami všetkými podelil o pocity a skúsenosti.

Termoprádlo – LURBEL Tibet & Elbrus

Na prvý pohľad asi trochu mätúco zvolený názov, ale skutočnosť je veľmi jednoduchá. Tibet je pomenovanie vrchnej časti termoprádla – nátelníku a Elbrus nesie názov spodná časť – ľudovo povedané spodky. Začnem ako som si už tak trochu zvykol prvým dojmom, ktorý je vizuálny. Prádlo je čiernej farby, elegantného vzhľadu s oranžovým firemným logom. V tomto smere mu vôbec nič nechýba. Pri top produktoch iných značiek je už v dnešnej dobe samozrejmosťou dokonalé ergonomické tvarovanie, elasticita a priľnavosť a miesta so zvýšenou priedušnosťou a odvodom potu (napr. pod pazuchami a na bokoch). LURBEL za konkurenciou v tomto rozhodne nekríva. Na kolenách spodkov a lakťoch nátelníka k tomu pridáva ešte zóny, kde je možné prádlo roztiahnuť a adekvátne prispôsobiť požadovanej dĺžke končatín jedinca. Práve tento trik ma tak trochu zachránil pred tým, aby mi prádlo nebolo malé. Španieli sú poväčšinou krpci a tomu zodpovedá aj číslovanie. Skrátka presný opak amerického číslovania. Ak teda napríklad ja nosím bežne „M“, tak lurbelácke emko mi je len tak tak a do budúcnosti skôr zvolím „L“, no a naopak v americkom emku by som sa asi cítil ako v nočnej košeli, ale to sem nepatrí. Čo sa týka strihu, predsa by som mu jednu vec vytkol – kedy sa už konečne všetci výrobcovia naučia robiť vzadu na nátelníku dlhšiu časť. Skrátka takú, že keď sa človek predkloní, alebo robí iné krkolomné pozície, nevytiahne sa mu prádlo hore nad kríže. Tento parameter zatiaľ splnil iba jeden jediný nátelník, ktorý som kedy mal. Za toto skrátka ide bod dole.

Materiál z ktorého je prádlo vyrobené je zhruba zo 40% merino vlna a ostatný podiel tvoria v rôznom pomere polypropylén, polyamid a elastan. Produkt patrí do kategórie „thermo plus“ a je teda určený na pohyb pri teplotách od -20 do +5 °C. Pri pohľade na ten tenký kus čierneho prádielka mi nebolo všetko jedno. Hlavne keď som ho išiel testovať prvý krát a vedel som že vonku je riadna kosa. Napriek svojmu jemnému a ľahkému vzhľadu, na základe ktorého by ste skôr odhadovali jeho použitie počas teplých nocí, ako studených dní (nepýtajte sa ma prečo) prádlo prekvapí hneď ako dostanete telo do otáčok. Je charakterom iné ako ostatné termoprádlo nachádzajúce sa v mojom šatníku, ale je to pracant. Okamžite ako Vaše telo začne produktovať teplo, máte pocit ako keby sa prádlo, ktoré bolo doteraz „off“ zrazu aktivovalo a začne hriať ako radiátor. Doteraz som s merino vlnou nemal skúsenosti, ale na základe týchto odhadujem, že práve ona má na tom zásluhy.

Pre porovnanie, funguje to asi takto: dáte si na seba v prvom prípade termoprádlo vyrobené z bežných materiálov, v druhom prípade LURBEL (Tibet & Elbrus) s merino vlnou. V prvom prípade Vám steká kvapka potu prostriedkom chrbta už počas zaväzovania si topánok. Museli ste totiž najskôr na seba dostať ostatné vrstvy, vrátiť sa pre zabudnutú čelovku do izby, začať sa obúvať, vyzuť sa a vrátiť sa pre zabudnutú termosku s čajom a v momente keď sa dostávate z chaty, už ste spotení … značne. Produkty, ktoré boli predmetom testu akoby nehriali (resp. nehriali tak výrazne) do momentu kedy sa začnete hýbať. Potom však teplota ide hore naozaj markantne. V oboch prípadoch má ale minca dve strany. Musíte si sami vybrať čo je pre Vás vhodnejšie. Osobne by som volil nasledovne: v prípade, že sa športovec ide venovať aktivitám pri ktorých si je vedomý toho, že „nevychladne“ (žiadny čierny humor prosím) Tibet & Elbrus sú veľmi dobrá voľba. Osobne som si trochu dlhšie zvykal na pocit tohto materiálu na tele, ale časom sa to poddalo. Na druhú stranu ak nejde výsostne o športovú aktivitu, kde telo skôr ako vychladne opätovne začne podávať výkon, volil by som iný typ termoprádla. V skratke: v kempe štandard, pre vrcholový útok – LURBEL s merino vlnou.

Mal som naozaj dostatok času toto prádlo otestovať a až na drobné nedostatky, ktoré som spomenul vyššie v texte ide o dobré produkty, ktoré s čistým svedomím odporučím na hory aj tým náročným. Prádlo má ešte rôzne vychytávky ako je antibakteriálna úprava (striebro) a čo je veľké plus nezapácha. Toto človek ocení najmä potom ako v ňom strávi 3 – 4 dni bez toho aby ho dal zo seba dole. Netvárte sa, stane sa.

LURBEL – ponožky TRACK, AITANA

Priznám sa, že s týmto testom som sa dlho trápil. Nie že by tieto produkty neboli dobré, ale skôr – ako človek napíše recenziu na ponožky. Tak som sa rozhodol to nakoniec pojať stručne a jasne.

TRACK je model určený najmä na turistiku a trail running. Výrobca uvádza využitie pri teplotách od 10°C do 35°C. Po svojich skúsenostiach by som sa nebál ísť ohľadom teploty aj nižšie (pokojne k nule). Z môjho pohľadu ide o takzvaný „high end“ produkt. Za prekvapivo dobrú cenu dostávate ponožky najvyššej triedy. V skratke vymenujem parametre ako: žiadne švy, dvojvrstvová štruktúra ION s prídavkom striebra, Regenactiv – bez zápachu, antibakteriálne, antimykotické a nakoniec ešte jedno zázračné slovíčko – Bmax. Ide o technológiu vyvinutú spoločnosťou LURBEL, ktoré spája vlastnosti vlákien Regenactiv s ergonomickou konštrukciou systému ochrany chodidla.

Aby som Vás neunudil k smrti, skúsim to ešte preložiť do polopatistickej reči: ponožky si obúvate ako topánky, teda sú označené: pravá / ľavá. Na chodilo sadnú dokonale. Sú pohodlné, dobre vetrajú a výborne držia nohu. Poznámku mám k odporúčaným teplotám. Ja by som to celé posunul o desať stupňov nižšie. Podľa mňa ide skôr o prechodné (jesenné / jarné) ponožky ako o letné. Skrátka v lete mi v nich bolo teplo. V tomto období (október / november) si ich neviem vynachváliť. Výsledok: ak má dať človek v LIDLi 5 € za pokus o turistické ponožky, alebo v outdoorovom obchode 10 € a viac za celkom dobré ponožky, potom nie je nad čím rozmýšľať. LURBEL to pomerom cena / kvalita v tomto prípade úplne zabil.

AITANA – model určený na beh, terénny beh a bicyklovanie. Kratší (kotníkový) tvar ako TRACK a jednovrstvový materiál. Je v nich menej teplo, ako v ponožkách TRACK, ale aj tu platí, že by som rozsah teplôt v ktorých je odporúčané ponožky používať stiahol o niečo dolu. Ak nie rovno o desať stupňov ako pri TRACKu, tak aspoň o päť. Aj AITANA využíva ION technológiu s prídavkom striebra a tak máte v boji proti zápachu a baktériám v rukáve (teda na nohách) tromf. Nemám ponožkám čo vytknúť, ak nepočítam, že napriek tomu že sú letné je v nich trochu teplo. Ale to už sa opakujem. Pomer cena – kvalita je rovnaký ako pri ponožkách ktoré sú opísané vyššie v texte – vynikajúci.

Všetky produkty kúpite v e-shope: dohory.sk

FOTOGALÉRIA PRODUKTU

HORÁM ZDAR!

Trackback URI | Kanál RSS

Pridaj komentár