máj 19 2013
Edelrid Mega Jul – malé megaistítko
Časy kedy sa pri (športovom) lezení istilo výlučne cez osmu sú už dnes minulosťou. Samozrejme, že starí vlci môžu namietať, že to tak nie je a oni ju používajú už desiatky rokov a nedajú na ňu dopustiť. Avšak táto doba ponúka neporovnateľne väčšie možnosti výberu „istítka“ ako tomu bolo pred 30 rokmi, či už ide o váhu, komfort alebo jednoduchosť používania.
Klasické „kýbliky“, ich vylepšené verzie (Reverso, ATC-Guide), Click-Up od Climbing Technology (CT) alebo Smart od Mammuta; všetky fungujú na obdobnom princípe – zalomení lana s cieľom vytvoriť „silnú“ treciu plochu. Navyše posledné dva spomenuté disponujú poloautomatickou funkciou blokovania lana.
Posledné roky som spokojne fungoval s Reversom 3. Písať o tom aké je jednoduché na používanie, ľahké a pritom univerzálne je asi zbytočné. Jediná vec čo mi na ňom chýbala bola samoblokovacia schopnosť akú majú istítka typu gri-gri. Áno, metodicky to rieši prúsik, ktorý sa pridáva pod istiacu pomôcku napr. pri zlaňovaní. Ale neexistuje predsa len niečo ako Reverso s prúsikom?
Pre výber nového istítka som si stanovil kritériá, ktoré musí spĺňať bez kompromisu:
– musí byť použiteľné pre jednoduché aj dvojité laná bežného priemeru (8-11mm),
– musí byť použiteľné na istenie aj zlaňovanie,
– musí mať jednoduchú a prehľadnú konštrunkciu bez pohyblivých častí,
– musí mať samoblokovaciu schopnosť.
Ako prvý mi padol do oka taliansky Click-Up od Climbing Technology, ale ten je len pre jednduché laná. V tom prípade je tu ešte jeho vylepšená verzia Alpine-Up, ktorá je ale 4x drahšia ako napr. Reverso a predáva sa len ako set s HMSkou. Navyše má len čiastočne automatickú schopnosť zablokovať lano. Ďalším, po ktorom so pokukoval bol Smart od švajčiarskeho Mammutu, resp. jeho verzia Alpine Smart pre dvojité laná. Tu už je aj cena celkom prijateľná, i keď váhou a rozmermi to nie je nič moc. Vyrába sa v dvoch variantách, pre laná priemeru 7,5-9,5 a pre laná priemeru 8,9-10,5mm. Čiže buď pre dvojičky alebo jednoduché lano, čo nie je zrovna to čo som hľadal.
Až som raz narazil na túto videorecenziu:
V prvom momente sa mi nechcelo veriť, že to môže byť konštrukčne tak primitívne jednoduché a pritom funkčne tak geniálne. Ale verte mi, je to tak! Hneď ako sa mi Mega Jul dostalo do ruky ma zaujalo rozmermi. Samotné telo je oproti Reversu polovičné, aj keď váhou takmer rovnaké. Je to dosiahnuté použitím nerezovej ocele (je masívnejšia a odolnejšia), vďaka ktorej sa pri zlaňovaní naozaj minimálne zahrieva a teda neopaľuje tak oplet lana. Ďalšou vecou, ktorá ma zaujala bol netypický tvar lanka doplnený na jednej strane umelou hmotou. Ako vidno vo videu vyššie, ide o kľúčový prvok regulácie blokovania lana, ktorý sa ovláda jedným palcom. Pri istení funguje úplne plynule, pri zlaňovaní však výrazne trhane, čo bude možno spôsobené tým necelým metrákom čo naň vešiam. Čím väčšia je totiž váha, ktorú Mega Jul drží zablokovanú, tým väčšia je sila potrebná ná odblokovanie. Oveľa viac sa mi pri zlaňovaní osvedčil tento spôsob regulácie blokovania pomocnou karabínou:
Tu sa dostávame k najlepšej vlastnosti tohto geniálneho kýblika – samoblokovacej schopnosti. Ak sa zaťaží koniec lana, ktorý je nad istítkom, toto sa ťahom lana samo zablokuje. A to aj v tom prípade, že druhý koniec pod istítkom nedržíte! Inak povedané, keď istič/zlaňujúci dá s Mega Jul ruky preč, toto sa okamžite zablokuje. Samotný mechanizmus blokovania spočíva vo vsunutí oblúka HMSky do žliabku istítka, čím sa lano stlačí medzi vnútornú stenu Mega Jul a HMSku.
Aj keď som prvý krát s Mega Jul trochu zápasil pri vkladaní lana, môžem povedať, že ide o blbuvzdorné istítko. Obrázky na stranách jasne a jednoznačne navádzajú ako ho doň vložiť. Za ten krátky čas čo ho používam (oproti Reversu) som nenašiel žiadnu jeho slabú stránku ani nevýhodu.
Istítko Edelrid Mega Jul je možné zakúpiť v eshope sport-outdoor.sk za 27,90€.
FOTOGALÉRIA PRODUKTU
HORÁM ZDAR!
peter – v blokujúcom režime držíš to oko palcom tak, že istítko je odblokované (tlačíš ho hore). Pri páde prvolezca potom stačí len podskočiť a dať palec preč. Preklz bude tým väčší, čím neskôr to oko pustíš. Pripomínam len, že prstami stále kontroluješ lano pod istítkom. Chce to trochu tréningu ale funguje to.
&rej – myslis preklz v blokujucom rezime? tym ze palcom potiahnes za to oko pri pade?
Ono to nielen vyzerá ale aj je super. Preklz s tým urobiť vieš, dokonca ľahšie ako s Reversom 😉
Vyzera to super, hadam mi to niekedy na Hradku predvedies? Ale preklz sa s tým asi moc urobiť nedá, čo?
Uvidíme, som zvedavý ako to funge 😮