jún 23 2014

Lezecká oblasť: Priedhorie – sektor Mlynište

Autor

Lezecká oblasť: Priedhorie – sektor Mlynište

Aj vy ste počuli, že v Priedhorí je „nejaký nový sektor“ a neviete sa dopátrať kde je a aké sú tam cesty? Tak tu je zopár dúfam užitočných informácií.

Čítaj ďalej »

Share Button

Žiaden komentár

jún 14 2014

Lezecká oblasť: Hrádok – centrálna časť

Autor

Lezecká oblasť: Hrádok - centrálna časť

Najvyššia andezitová stena na Slovensku, ktorá ponúka špecifický typ lezenia po lištách v kompaktných platniach i kútoch s výborným trením. Vďaka svojej výške stena ponúka viacdĺžkové lezenie, ale nájdu sa aj jednodĺžkové cesty od 20 do 40 metrov. Pôvodný tatranský charakter lezenia po vlastnom istení posledné roky nahrádza športový charakter preistenia ciest borhákmi a nitmi. Tento fakt určite pripieva k väčšej bezpečnosti ako aj popularite oblasti. Najväčšie klasiky však stále ostávajú s minimom starých kruhov a skôb, takže na svoje si prídu aj vyznávači tohto typu lezenia.
Obtiažnosť ciest sa tu pohybuje od 5. do 8. stupňa UIAA, výnimku tvoria Delírium (9), Sci-fi (10-) a Hitparáda 70.rokov pokračuje (10-/10). Dosýta si tu teda zalezú hlavne šestkový a sedmičkový lezci. Stena je orientovaná južne a v letných mesiacoch je tu na lezenie pekelne teplo. Čítaj ďalej »

Share Button

Žiaden komentár

jún 17 2013

Lezecká oblasť: Porúbka – Lietačky

Autor

Lezecká oblasť: Porúbka - Lietačky

Prvý krát som o Porúbke počul pár rokov dozadu, v časoch keď som s lezením začínal. S tým začínaním sa toho síce veľa nezmenilo – stále leziem ako začiatočník – naproti tomu v Porúbke sa toho vraj za posledné roky zmenilo celkom dosť. Pribudli istenia, zlaňáky a množstvo nových ciest. V sektore Lietačky sú k dispozícii cesty v obtiažnosti od 3 do 10-/10 a navyše zopár pekných bouldrov. Človek si tam má z čoho vybrať. Čítaj ďalej »

Share Button

4 komentáre

sep 08 2011

Lezecká oblasť: Hájska skala

Autor

Lezecká oblasť: Hájska skala

Už dlhšiu dobu mi vŕtala v hlave skala, ktorú je vidieť po ľavej ruke čnieť sa nad dolinou pri obci Ráztočno po ceste z Prievidze do Handlovej. Náhoda chcela aby som počas výjazdu za lezením v Blatnici stretol chalanov z horolezeckého klubu Prometeus z Handlovej a tak som príležitosť využil a povypytoval som sa čo to o tejto oblasti. Odporučili mi túto ako relatívne málo navštevovanú a peknú oblasť s nevyšmýkaným vápencom. Tak sme sa teda jedného pekného sviatočného dňa spolu s Andrejom a sprevádzaní Gabikou, ktorá má momentálne povolenú len ľahkú turistiku, rozhodli ísť skontrolovať túto nami zatiaľ neobjavenú oblasť. Pokúsim sa teda ponúknuť v tomto článku určitú referenciu a (ne)zaujatý pohľad na oblasť.

Čítaj ďalej »

Share Button

8 komentárov